کد خبر: 846368 A

دادستان عمومی و انقلاب قزوین مطرح کرد:

احداث و راه‌اندازی مراکز ماده ۱۶ در استان قزوین، اعتیاد و اردوگاه‌های ترک اعتیاد را کاهش می دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، محمد قاسمی گفت: یکی از مراکز ضروری برای کاهش اعتیاد و مبارزه با مصرف مواد مخدر، کاهش جمعیت کیفری زندانیان و اردوگاه‌های ترک اعتیاد تاسیس و راه‌اندازی مراکز ماده 16 است که در این رابطه شهرداری یا شوراها می‌توانند از محل درآمدهای مردمی به ساخت آن اقدام کنند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین به کمبود زیرساخت‌های لازم برای تاسیس مراکز ماده ۱۶ در نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: این دستگاه هم اکنون با کمبود نیرو و تجهیزات رو به رو بوده و حتی در حوزه مبارزه با مواد مخدر نیز از داشتن برخی تجهیزات محروم است و به نظر می‌رسد امکان تاسیس مرکز ماده ۱۶ برای این نهاد چندان وجود نداشته باشد.

قاسمی تاکید کرد: بسیاری از پیگیری‌های لازم برای کاهش مصرف مواد مخدر باید با کمک و هم افزایی دستگاه‌ها انجام شود و هر دستگاهی بنابر ظرفیت و مسئولیت‌های قانونی خود در این زمینه وارد عمل شود.

این مقام قضایی استان اظهار کرد: اگرچه دستگاه‌هایی مانند دادستانی و نیروی انتظامی با هماهنگی منظم در حوزه پیشگیری، اصلاح و درمان اعتیاد در جامعه فعالیت می‌کنند، اما هنوز به نقطه مطلوب در این زمینه دست نیافته ایم.

وی به اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر در جامعه اشاره کرد و گفت: با اصلاح این قانون عملا میزان جابه‌جایی مواد مخدر در جامعه افزایش یافته و در مقابل میزان محکومیت و جرم آن کاهش یافته است.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین خاطرنشان کرد: متاسفانه کشور ایران به لحاظ شرایط جغرافیایی در مسیر حمل و نقل مواد مخدر قرار گرفته است و در چنین موقعیتی نباید همه نگاه‌های ما برای مبارزه با مواد مخدر به نیروی انتظامی معطوف شود.

ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر، آئین نامه اجرایی مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان است که به دستگاه‌های مختلف از جمله داگستری، بهزیستی، علوم پزشکی، نیروی انتظامی و شهرداری‌ها در این زمینه وظایفی را محول می‌کند.

نرخ شیوع اعتیاد در قزوین ۲.۹۷ درصد بوده و تاکنون ۲۶ هزار فرد معتاد در استان شناسایی شده است.

استان قزوین اعتیاد انقلاب ترک اعتیاد معتاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر