کد خبر: 846286 A

مدیر حفاظت رودخانه ها و سواحل استان:

مدیر حفاظت رودخانه ها و سواحل خوزستان گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد از بخش ایرانی تالاب هویزه پر از آب است.

به گزارش ایلنا، ابراهیم حسینی در این باره اظهار داشت: هم‌اکنون از طریق چهار شاخه اصلی رودخانه‌های هوفل، نیسان، سابله و کرخه نور دبی ۱۱۸ مترمکعب بر ثانیه آب وارد تالاب هویزه می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر از میزان ۱۱۸ متر مکعب بر ثانیه آب ورودی به تالاب هویزه، حدود ۵۰ تا ۶۰ متر مکعب بر ثانیه از طریق سرریز ۱۱۰ دهانه‌ای در مخزن شماره ۳ و بازه‌های دیگر کشاورزی و صنعتی از تالاب خارج می شود، اما در مجموع وضعیت تامین حقابه تالاب پایدار است.
 
مدیر دفتر حفاظت و مهندسی رودخانه‌ها و سواحل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه به دلیل وجود تاسیسات صنعتی در منطقه توزیع آب در سطح تالاب یکنواخت نیست، ادامه داد: لازم است با یک برنامه ریزی مناسب و هماهنگی بین محیط زیست، مرزبانی و وزارتخانه های نفت، نیرو و جهادکشاورزی این موضوع برطرف شود.
 
تالاب بین‌المللی هویزه بین دو کشور ایران و عراق قرار گرفته است. مساحت این تالاب بالغ بر ۳۱۰۰ کیلومتر مربع است که حدود ۱۰۱۹ کیلومتر مربع آن در ایران واقع شده است.
 
منابع آب ورودی به این تالاب در ایران شامل شاخه‌های انتهایی رودخانه‌های هوفل، نیسان، سابله و کرخه نور و در عراق رودخانه‌های دجله و فرات است.

ایران و عراق تالاب دبی کشاورزی نیسان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر