کد خبر: 845072 A

بررسی یک استعفا؛

با پذیرش استعفای منوچهر مهرام با حکم وزیر بهداشت، پیمان نامدار به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین منصوب شد.

به‌گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، با حکم وزیر بهداشت دکتر پیمان نامدار که ریاست مرکز مدیریت‌حوادث و فوریت‌های پزشکی استان قزوین را برعهده دارد به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین منصوب شد.

تحلیل یک استعفا

دکتر منوچهر مهرام که مدتهاست نامه استعفای خود را روی میز گذاشته به دلیل سماجت بر روی افکار خود و شجاعت و صراحت لهجه که معمولا زیر بار فشارهای بیرونی نمی رفت سرانجام مجبور به ترک صندلی ریاست دانشگاه علوم پزشکی قزوین شد.

مهرام در مدت بیش از ۵ سال فعالیت خود به عنوان ریاست دانشگاه و ۵ سال در مسئولیت معاونت بهداشتی همواره به عنوان شخصیتی با صراحت لهجه حداقل در میان اصحاب رسانه معروف بوده و با صداقت و البته با سلامت نفس و پاکدستی که در این شرایط بسیار ارزشمند و کمیاب است توانست آثار ارزشمندی در روند فعالیت دانشگاه از خود برجای بگذارد.

گامی در مسیر توسعه زیرساخت ها

رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در مدت مسئولیت خود گام‌های مهمی در توسعه زیرساخت ها با همه مشکلاتی که داشت برداشت و در حوزه سلامت اتفاقات خوبی در این استان رخ داد که توسعه فضاهای درمانی، افزایش تخت های بیمارستانی با اجرای طرح سلامت از آن جمله بود.

با قطع بودجه سلامت در مقاطعی از سال مهرام هرگز طرح‌های سلامت را متوقف نکرد و آغاز عملیات ساخت بیمارستان ۷۰۰ تختخوابی، رادیولوژی، کلینیک‌های تخصصی، توسعه بیمارستان بوعلی و شهید رجایی و توسعه دیگر زیرساخت ها در شرایطی که در تامین اعتبار حتی غذای بیمارستان مشکل داشت از دیگر توانمندی ها و نگاه آینده نگرانه این مدیر جهادی است.

مهرام تلاش می کرد برخلاف برخی مدیران که با کارهای کوتاه مدت دنبال روزمرگی و دادن آمار در زمان مسئولیت خود هستند اتفاقات خاصی در حوزه بهداشت و درمان استان رخ دهد و جایگاه دانشگاه را ارتقا بخشد که در این زمینه ساخت تنها مرکز  فلوشیپ خواب کودکان، بخش کاشت حلزون گوش و پیوند کلیه و مرکز باروری که برخی در حال تکمیل است.

از کارهای ارزشمندی است که پس از رفتن وی بازخورد خواهد داشت و راه اندازی مرکز آموزش بالینی به عنوان دومین مرکز کشور و یا مرکز آزمون الکترونیک که سومین در ایران است در رسیدن به این هدف موثر بود.

فشارهای بیرونی نتیجه داد

یکی از آسیب های جدی در حوزه انتصابات استان فشارهای بیرونی چه از سوی نمایندگان و یا افراد صاحب قدرت این است که وقتی لیست‌های تحمیلی پاسخ داده نمی‌شود فشارها بیشتر می‌شود و در این زمان دیگر توانمندی یک مدیر مورد توجه نیست بلکه اطاعت‌پذیری ملاک ارزیابی برای رفتن یا نرفتن یک مدیر می شود که این آسیب سالهاست استان قزوین را دچار چالش‌های جدی کرده به همین دلیل در طول سالهای اخیر شاهد مهاجرت برخی مدیران توانمند و کاربلد مانند پارسا، مبارکی، شاهرخی، پیرنون، آشناگر، از استان هستیم که قضاوت در مورد جایگزین های آنها با مردم است.

استادی با روحیه خدمت به مردم

مهرام که از معدود استاد تمام های دانشگاه و در ردیف پروفسور است عاشق تدریس و یاد دادن است و نشان داده که براحتی پس از جدایی از میز و مسئولیت می تواند به عنوان یک پزشک متخصص یا استاد دانشگاه در خدمت مردم باشد و طبابت کند و به احتمال زیاد از امروز وی را در بیمارستان قدس بیشتر خواهیم دید.

نامدار، مدیری از جنس بحران

معرفی پیمان نامدار که از پزشکان خوش اخلاق و کاربلد محسوب می‌شود و گفته شده مورد توجه مهرام نیز بوده شاید نگرانی رفتن مهرام را کمتر کند.

نامدار از مدیران رسانه ای و بسیار مبادی آداب و خوش اخلاقی است که هم میان همکاران و هم رسانه ها و مدیران دستگاه ها بسیار خوشنام است که با روحیه جهادی و مدیریت بحران خود می‌تواند فشارهای بیرونی را به حداقل برساند و مسیر توسعه را با شتاب‌تر کند.

قدردان مدیران دلسوز و صادق و شجاعی چون دکتر مهرام هستیم و از تلاش صادقانه وی در ۵ سال مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی قدردانی کرده و برای دکتر نامدار ارزوی موفقیت و بهروزی و گام برداشتن در مسیر منافع عمومی و تامین بهداشت و سلامت مردم هستیم  و از نمایندگان نیز انتظار می رود در تحمیل نظر خود برای جابجایی مدیران به جای درخواست‌های سلیقه ای و سیاسی و تسلیم پذیری دنبال معرفی مدیرانی شایسته و توانمند و سالم باشند تا در ادامه مسیر فعالیت های توسعه متوقف نشود. 

بودجه خواب دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر