کد خبر: 844753 A

در گفت وگو با ایلنا مطرح شد:

هنرمند نقاش تایبادی گفت: نقاشی را فطرتی بدون هیچ کلاس و دوره‌ای یاد گرفتم و هدفم از طرح‌هایی که می‌زدم زیبا کردن شهرم بود و 18 سال صادقانه در تمام مراسم‌ها کنار مسئولان شهرم بودم اما تاکنون هیچ حمایتی نشدم.

مهدی فاطمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، اظهار کرد: مدت 20 سال است که به صورت حرفه‌ای با موضوعات مختلف نقاشی می‌کنم. این هنر را ابتدا به لطف خدا و سپس به دعای پدرم بدون اینکه کلاس یا دوره‌ای بروم یاد گرفتم و چهاربار تاکنون در مسابقات مختلف شرکت کردم و هر بار رتبه نخست استانی را کسب کردم.

وی با اشاره به عدم حمایت مسئولان در شهرستان از هنر نقاشی، افزود: برخلاف وعده‌های داده شده تاکنون هیچ نهاد دولتی طرح‌های من را حمایت نکرده و با وجود اینکه مدت 18 سال مسئول هنرهای تجسمی در تایباد بودم و یکسال هم به عنوان سفیر هنرهای تجسمی در این شهرستان معرفی شده‌ام و از 12 سال پیش اولین آموزشگاه نقاشی در این منطقه را راه‌اندازی کردم اما همچنان برای تامین هزینه‌های زندگی مسافرکشی می‌کنم.

فاطمی بیان کرد: تعصبات مذهبی حاکم بر این شهرستان سبب شده نقاشی چهره چندان طرفدار نداشته باشد به همین دلیل 80 درصد طرح‌هایی که کار می‌کنم از مناظر طبیعی الهام گرفته که اگر حمایت شوم با توجه به اینکه تایباد دروازه ورودی کشور از سمت افغانستان است می‌تواند با طراحی‌های زیبا جان بگیرد و نظر هر گردشگر و توریستی را به خود جلب کند.

این هنرمند تایبادی با شاره به طرح‌ها و ایده‌های جالبش در نقاشی مطرح کرد: اکنون 12 طرح اورجینال قابل چاپ دارم مانند طرح نگاهی به باغ‌های ارزنه«شهرستان باخرز»، طراحی استاد سمندری«دوتارزن تایبادی»، نقاشی آثار باستانی تایباد روی دیوارهای شهر و....که اگر از نظر مالی حمایت شوم به دلیل علاقه‌ای که به شهرم دارم و زیبایی آن برایم مهم است این طرح‌ها را به نحو احسن اجرا خواهم کرد.

وی ادامه داد: چندین طرح ملی دارم که تاکنون نتوانستم برای زیباکردن شهرم از آن استفاده کنم، بیشتر مدارس از طرح‌هایم حمایت می‌کنند که آن هم به دلیل عدم بودجه در آموزش و پرورش باید رایگان انجام شود. حرفه من نقاشی است و اگر قرار باشد رایگان اجرا شود هزینه‌های زندگی را از کجا تامین کنم.

وی تصریح کرد: مدت 2 سال است تنها کارگاه تولید حجم مانند آلاچیق، مجسمه، آبشار، آب‌نما و... را در تایباد راه‌اندازی کردم اما به دلیل عدم حمایت از پس کرایه آن برنمی‌آیم.

فاطمی اظهار کرد: در شهری که برخی افراد سودجو با فروش غیرقانونی سوخت پولدار شده و کسب درآمد می‌کنند اگر مسئولان هنرمندان راحمایت کنند می‌توان از این ظرفیت برای جذب جوانان به مساجد، فعالیت‌های مذهبی و مبارزه با قاچاق استفاده کرد، هنر تاثیر بسزایی در فرهنگ‌سازی و مبارزه با تهاجم فرهنگی ایفا می‌کند.

افغانستان مجسمه نقاشی هنر گفتگو با ایلنا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر