کد خبر: 841464 A

رحمانی خبر داد:

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک گفت: مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز (بیماری‌های مشترک انسان و دام) با محوریت " آنفلوانزا فوق حاد پرندگان " در شهرستان آبیک برگزار شد.

امید رحمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اظهار کرد: با توجه به وجود صنایع بزرگ کشاورزی و دامداری، زیستگاه مناسب انواع گونه‌های مهاجر از جمله پرندگان ک زیستگاه در تالاب دشت الله آباد، برگزاری مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز (بیماری‌های مشترک انسان و دام) با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از سوی اداره حفاظت از محیط زیست پیشنهاد  و در تالاب یعقوب‌آباد این شهرستان برگزار شد.

وی افزود: پس از برگزاری دو جلسه با حضور نماینده فرمانداری شهرستان آبیک و همچنین ادارات جهاد کشاورزی، شبکه بهداشت و درمان، جمعیت هلال احمر، دامپزشکی در اداره حفاظت از محیط زیست این شهرستان، سناریوی مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تهیه و تنظیم شد.

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان آبیک ادامه داد: با توجه به فصل مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی، بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز مد نظر قرار گرفت و مانور با محوریت این بیماری برگزار شد.

رحمانی اضافه کرد: توسط ادارات حفاظت از محیط زیست شهرستان و دامپزشکی این شهرستان،  یک دوره آموزشی ویژه دهیاران بخش مرکزی شهرستان آبیک مبنی بر شناسایی و معرفی بیماری‌های مشترک انسان و دام در فرمانداری برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: سناریوی مربوط به گزارش‌های اقدام شده پس از طرح مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز  در ستاد مدیریت بحران شهرستان آبیک  برای اجرا مورد تایید فرماندار این شهرستان قرار گرفت.

این مسئول تصریح کرد: مانور عملیاتی بیماری‌های زئونوز با موضوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با حضور معاونت عمرانی و برنامه‌ریزی شهرستان آبیک و دستگاه‌های مربوطه در تالاب یعقوب آباد برگزار شد و اقداماتی همچون ضدعفونی محل، ایجاد محیط قرنطینه، نمونه برداری، تشخیص بیماری، دفن بهداشتی لاشه مد نظر و پایش و گشت کنترل در منطقه انجام شد.

 

آنفلوانزا پرندگان تالاب حفاظت از محیط زیست مد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر