کد خبر: 841425 A

معاون بهداشت وزیر بهداشت خبر داد ؛

وزیر بهداشت معاونت بهداشت گفت: تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر در سطح کشور به دلیل ابتلاء به بیماری آنفلوانزا در بیمارستان‌ها بستری شدند.

به گزارش ایلنا، علیرضا رئیسی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۴۰۰۰ نفر در سطح کشور به دلیل ابتلاء به بیماری آنفلوآنزا در بیمارستان‌ها بستری و تعدادی نیز متاسفانه جان خود را از دست داده اند، گفت: در حال حاضر بویژه طی دو هفته گذشته این فراگیری بیشتر شده است و پیش‌بینی ما این است که تا دو یا سه هفته آینده این بیماری ادامه پیدا خواهد کرد، ضمن آنکه  در مرگ و میر‌های اتفاق افتاده ناشی از ابتلاء به آنفلوانزا، فرد دارای سابقه بیماری قبلی همچون بیماری‌های قلبی، کلیوی، سرطان یا ضعف ایمنی بوده است.
 
وی اظهار کرد: به هیچ وجه توصیه نمی‌کنیم فردی واکسن آنفلوانزا بزند مگر اینکه جزء گروه‌های پرخطر (مادران باردار، افراد بالای ۶۵ سال، بیماران ریوی، قلبی، کلیوی، سرطانی و ...) باشند، همچنین افراد از خود درمانی نیز پرهیز کنند و نکات بهداشت فردی را و همچنین شستن مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک‌های مناسب را رعایت کنند.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: همچنین تاکید داریم افرادی که بدن درد خیلی شدید داشته یا سرماخوردگی آن‌ها طولانی مدت بوده، حتما به پزشک مراجعه کنند ضمن آنکه تاکید می‌کنیم ما هیچ نوع کمبود دارویی در کشور نداریم و هر بیمارستان اعم از خصوصی و دولتی اگر بیمار آنفلوآنزایی داشته باشند، دارو به اندازه کافی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.
 
وی در زمینه وضعیت آنفلوانزا در کشور گفت: هر ساله با سرد شدن هوا موج آنفلوانزا در کشور شیوع پیدا می‌کند، اما تفاوت ویروس امسال با سال‌های قبل در این است که امسال موج آنفلوانزا حدود سه هفته زودتر آغاز شد (هر سال در اواخر آبان و اوایل آذر این بیماری شیوع پیدا می‌کرد) و همچنین نوع ویروسی که امسال شایع شده یک ویروس مهاجم‌تر و تغییر ژنتیک یافته‌تر نسبت به سال قبل است لذا فراگیری آن بیشتر شده است.
 
وی با بیان این مطلب که دانشگاه علوم پزشکی سیرجان در شاخص‌های حیاتی و اصلی حوزه سلامت وضعیت مطلوبی دارد، تصریح کرد: شاخص‌های حوزه سلامت این دانشگاه علوم پزشکی از میانگین کشوری بالاتر است و در حوزه مرگ و میر نوزادان و کودکان، مرگ و میر مادران باردار، مدیریت بیماری‌های غیر واگیر و کنترل بیماری‌های واگیردار روند قابل قبولی در این دانشگاه ارزیابی شده است.
 
معاون بهداشت وزارت بهداشت در خصوص طرح «هر خانه یک پایگاه بهداشتی» عنوان کرد: در حال حاضر سه استان این طرح را به صورت پایلوت در حال اجرا دارند که در این طرح از هر خانوار یک نفر انتخاب و مواردی در حیطه پیشگیری، درمان‌های اولیه و توانبخشی به آن فرد آموزش داده می‌شود تا افراد به عنوان رابطین (سفیران) سلامت پیام رسان سلامت و مراقب سلامت خانواده خودشان باشند.

آنفلوانزا بیمارستان خانواده سرطان وزیر بهداشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر