کد خبر: 840482 A

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان از برگزاری پنجمین دوره ارزیابی آثار صنایع دستی کشور برای اهدای نشان ملی مرغوبیت کالا خبر داد.

به گزارش ایلنا، فخرالدین صابری با اشاره به برگزاری پنجمین دوره ارزیابی آثار صنایع دستی کشور برای اهدای نشان ملی مرغوبیت کالا، گفت: صنایع دستی و هنرهای سنتی یکی از مولفه‌های فرهنگ بومی و ملی هر کشوری هستند که البته در این خصوص کشور ایران جزو چند کشور اول جهان در حوزه هنرهای سنتی می‌باشد و در این میان وظیفه نشر و پاسداری از این میراث ارزشمند برعهده وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

وی افزود: با توجه به اهمیت و نقش صنایع دستی در اقتصاد کشورها، سازمان جهانی صنایع دستی اقدام به ارزیابی مشترک کلیه آثار فاخر صنایع دستی از تمامی نقاط جهان هر دو سال یکبار کرده است تا این آثار پس از دریافت امتیازات لازم موفق به اخذ نشان جهانی اصالت یونسکو گردند.

وی اضافه کرد: مقدمه معرفی آثار فاخر صنایع دستی کشور به سازمان جهانی صنایع دستی البته دریافت نشان مرغوبیت کالا از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.  

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان البرز با اشاره به اینکه تا به امروز  67 اثر از هنرمندان استان البرز در 4 دوره گذشته موفق به کسب نشان ملی مرغوبیت کالا شده‌اند، افزود: در پنجمین دوره داوری دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا 7 اثر از آثار ارائه شده توسط هنرمندان صنایع دستی استان البرز موفق به دریافت این نشان شده‌اند.

فخرالدین صابری در پایان گفت: در دو دوره گذشته مراسم اهدای نشان اصالت یونسکو، 3 اثر شاخص از هنرمندان البرز پس از گذراندن مرحله دریافت نشان ملی و دریافت بالاترین امتیاز برای شرکت در داوری، موفق به کسب این نشان ارزشمند شده‌اند. در دوره گذشته سهم ایران برای ارسال آثار منتخب 7 اثر بوده است که از این بین 2 اثر متعلق به این استان و از بین آثاری که موفق به کسب نشان جهانی یونسکو شده‌اند 2 اثر از استان البرز بوده است و این نشان از ظرفیت‌های بالای استان البرز در میان استانهای قدرتمند صاحب صنایع دستی ایران دارد. 

صنایع دستی استان البرز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر