کد خبر: 840080 A

دبیر اجرایی خانه کارگر یزد:

دبیر اجرایی خانه کارگر یزد با انتقاد از وضعیت کارگران گفت: وجود قراردادهای موقت و سفید امضا در سطح کار و کارگری مشکل اصلی جامعه کارگران استان است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیمحمد دهقانی در نشستی با حضور معاون روابط کار وزارت تعاون اظهار داشت: مسائل و مشکلات جامعه کارگری بسیار زیاد است به ویژه در این شرایط که با افزایش نرخ بنزین و تاثیرت آن وضعیت وخیم تر شده است.

وی با بیان اینکه از نمایندگان سپاسگزاریم که در مواردی درباره بودجه پیشنهادات جامعه کارگری را شنیده و همراهی کرده است ادامه داد: معاونت روابط کار جایگاه وسیع و گسترده ای دارد و بسیار می تواند مواضع موثری را داشته باشد لذا با توجه به قراردادهای موقتی که وجود دارد و امنیت کارگر را نشانه رفته انتظار برخورد مناسب داریم.

دهقانی با بیان اینکه تشکل های کارگری نیز توان دفاع از مطالبات کارگری را ندارد بیان داشت: اداره کار در استان و شهرستان ها تمامی تلاش خود را برای توسعه تشکلهای کارگری دارد اما متاسفانه رغبتی برای حضور در عرصه نیست و کارگران توجه به حضور در تشکل ها ندارند.

دبیر اجرایی خانه کارگر یزد با بیان اینکه در هیات های تشخیص و حل اختلاف نیز به همین شکل است و کارگران به میدان نمی آیند عنوان کرد: اخراجی هایی که در این عرصه داشتیم و تلاش های بی نتیجه ای که موجب دلسردی و دلخوری کارگران شد در بروز چنین رویه ای بی تاثیر نبوده است.

وی با اشاره به اینکه همه ساله تعدادی از کارگران جان خود را بر اثر حوادث کار از دست می دهند اظهار داشت: بازرسان کار نیروی انسانی کمی دارند و پیگیری های ما نیز به نتیجه نرسیده است لذا از نمایندگان مجلس تقاضا داریم که به این قسمت از فعالیت وزارتخانه بیشتر توجه شود و در بودجه بندی دقت نظر کافی داشته باشند.

دهقانی با بیان اینکه معضل نیروهای کارگری قرادادهای موقت است تصریح کرد: متاسفانه قانون کار به درستی اجرا نمی شود و حمایتی از کارگران ندارد در حالیکه اگر روابط کار دیدگاه حمایتی داشته باشد حداقل آسیب ها در این حوزه کمتر می شود.

وی با اشاره به صدور رای در دیوان عدالت اداری افزود: متاسفانه تاکنون ساماندهی قراردادهای موقت به درستی اجرایی نشده و این موضوع 100 درصد در تولید نیز اثرگذار است در حالیکه می توان به راحتی موضوع را حل کرد.

دبیر اجرایی خانه کارگر پیرامون موضوعات مرتبط با تامین اجتماعی و بازنشستگی هم گفت: متاسفانه به‌رغم وجود مصوبه مجلس، بدهی دلت به تامین اجتماعی پرداخت نشده و همین موضوع موجب شده جامعه کارگری در بخش درمان مشکلات جدی داشته باشد و با نجابت در این زمینه سکوت کرده است.

وی با بیان اینکه تنها قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور دقیق و درست اجرا می شود عنوان کرد: هیچ قانون دیگری به درستی اجرایی نشده و کسی به اجرای قوانین توجه نمی کند در حالیکه بیش از دو سوم جمعیت استان کارگری است و از عدم اجرای درست قوانین مرتبط رنج می برد و تحت فشار است.

دهقانی با تاکید بر اینکه اصل مشکل کارگران عدم امنیت شغلی است اظهار داشت: بیش از 3 هزار واحد تولیدی در استان داریم و با توجه به ظرفیتی که در استان وجود دارد تعداد تشکل های کارگری می تواند موثر باشد اما متاسفانه وضعیت به شکلی رقم خورده که کارگران رغبتی برای حضور ندارند و جلو نمی آیند.

 

یزد کارگری امنیت شغلی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر