کد خبر: 840033 A

شهردار بندرعباس مطرح کرد:

شهردار بندرعباس گفت: اگر اطلاعات عمومی مردم از محل سکونت‌شان توسعه یابد، سطح مشارکت‌شان نیز در اداره شهر افزایش پیدا کرده و همچنین اگر مردم در شهرشان، مشارکت پایداری داشته باشند، شهر قوی و درحال توسعه‌ خواهیم داشت.

به گزارش ایلنا از هرمزگان، عباس امینی‌زاده در نشست هم‌اندیشی با معلمان تاریخ نواحی یک و دو و سرگروه‌های آموزشی، بیان کرد: در حوزه‌های فرهنگی، تاریخی، اجتماعی، هنری، علمی و آموزشی اقدامات مورد نیاز و ضروری را برای شهر انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه شاید اقداماتی که انجام شده هنوز کافی نیست، اما معتقدیم با همگرایی عمومی به نتیجه مناسبی دست می‌یابیم، افزود: شهر بندرعباس نیاز به یک مرکز فرهنگی و تاریخی داشت تا مردم به هویت اصلی و اسناد شهر محل سکونتشان دسترسی داشته باشند، چرا که هویت و شخصیت هر انسان به ریشه گذشته و تاریخ شهر باز می‌گردد.

شهردار بندرعباس با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم هویتی برای شهرها تعریف کنیم، باید بازگشتی به تاریخچه هر شهر داشته باشیم، ادامه داد: شهری که مردمانش از آن اطلاعات مناسبی داشته باشند، احساس تعلق خاطر بیشتری به آن خواهند داشت.

امینی‌زاده افزود: به جرات می‌توانیم بگوییم که براساس اسناد موجود از تاریخچه شهر، بندرعباس یکی از شهرها یا نادرشهرهایی است که بازرگانی بین‌المللی در آن وجود داشته و دارای دو هویت مهم و اثربخش دریا و صیادی و بازرگانی بین‌المللی بوده است.

وی با اظهار اینکه تاریخ بندرعباس در ثبت جهانی شهرهای خلاق یونسکو نقش پررنگ و مهمی داشته است، بیان کرد: اگر اطلاعات عمومی مردم از محل سکونتشان توسعه یابد، سطح مشارکتشان نیز در اداره شهر افزایش پیدا کرده و همچنین اگر مردم در شهرشان، مشارکت پایداری داشته باشند، شهر قوی و درحال توسعه‌ای خواهیم داشت.

92A5D7A5-5A39-42BF-A89A-E8AC47A1CB35

امینی زاده از معلمان تاریخ خواستار ارایه ایده‌های جذاب در زمینه تاریخ‌شناسی شهر شد و ادامه داد: به کمک شما در جمع‌آوری اسناد تاریخی شهر و تقویت این مرکز نیازمندیم.

وی با بیان اینکه در این مرکز کتابخانه مجازی نیز راه‌اندازی شده است، اضافه کرد: شهرداری بندرعباس آماده همکاری با معلمان و فعالان تاریخ به منظور نوشتن کتاب‌های مرتبط است.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش نیز به احیای پنجعلی به عنوان یک مکان قدیمی نزدیک به شهر و احداث پروژه‌ای با عنوان بندرعباس قدیم اشاره کرد.

رئیس مرکز اسناد تاریخی شهرداری بندرعباس نیز در حاشیه این نشست گفت: این مرکز دارای بخش‌های مختلفی ازجمله بایگانی اسناد، آرشیو عکس، تاریخ شفاهی و کتابخانه مجازی است.

رامین آذرمهر افزود: می‌توان از ظرفیت این مرکز برای معرفی و شناساندن تاریخ شهر به دانش‌آموزان و اولیاء آنها استفاده کرد.

وی ادامه داد: از دبیران تاریخ تقاضا دارم ارتباط متقابل در حوزه‌های تخصصی و تاریخی را ایجاد و همچنین جهت تقویت بخش عکس، اسناد و تاریخ شفاهی دبیران مربوطه هر یک در حوزه کاری خودشان با معرفی این موارد، با این مرکز همکاری داشته باشند.

آذرمهر مطرح کرد: دبیران تاریخ که علاقمند به حوزه هرمزگان‌شناسی با اولویت بندرعباس هستند، می‌توانند در کتابخانه مجازی و امور پژوهشی با این مرکز همکاری کنند.

شهرداری یونسکو کتابخانه هرمزگان بندرعباس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر