کد خبر: 839334 A

استاندار قزوین:

استاندار قزوین گفت: با وجود ظرفیت‌های بالا در زمینه گردشگری عشایر باید این حوزه فعال شده تا اشتغال و درآمد این قشر اصیل تقویت شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، هدایت‌الله جمالی پور روز چهارشنبه در دیدار با کرمعلی قندالی رئیس سازمان عشایر ایران اظهار کرد: با تاکید بر اینکه باید زیرساخت‌های مربوط به حوزه گردشگری عشایر در استان ایجاد شود،‌افزود: با تقویت بوم گردی عشایر ضمن حفظ فرهنگ و هویت غنی ایران زمین، می توان به اقتصاد کشور و استان نیز کمک کرد.

استاندار قزوین اظهار کرد: عشایر از سرمایه های بزرگ فرهنگی و اجتماعی کشور به شمار می روند که باید خدمات رسانی دستگاه ها به این قشر توسعه پیدا کند.

جمالی پور ادامه داد: گردشگران خارجی در جستجوی فرهنگ اصیل و غنی مردمان سرزمین هایی که به آنها سفر می کنند هستند، پس باید از این ظرفیت به منظور تقویت گردشگری عشایر و بهبود درآمد این قشر استفاده شود.

به گفته او، عشایر در حوزه تولید و همچنین فرهنگ نقش آفرینی می کنند که این قشر در این حوزه ها باید تقویت یابد و با قوت ادامه پیدا کند.

استاندار قزوین خاطر نشان کرد: با توجه به مهاجرت بخشی از عشایر به حاشیه شهرها، به دلیل اتخاذ سیاست های غلط در گذشته و بی توجهی به ظرفیت عشایر بخشی از این قشر از تولیدکننده به مصرف کننده تبدیل شده و به دلیل این تغییر رویکرد مشکلات زیادی برای جامعه ایجاد شده است.

جمالی پور عنوان کرد: این در حالی است که عشایر به عنوان افرادی سخت کوش، ساده و بی آلایش به شمار می روند و با کمترین توقع و هزینه در خدمت تولید، اقتصاد و فرهنگ جامعه هستند.

این مقام عالی با اشاره به تشکیل سازمان عشایر ایران برای خدمات دهی به این قشر، گفت: در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی برای هویت بخشی به عشایر و احیای نقش آنان در حوزه های فرهنگی و تولیدی انجام شده است که البته کافی نیست و باید ارتقا یابد.

وی یادآور شد: خدمات دولت به حفظ اصالت و هویت عشایر کمک می کند و ما وظیفه داریم تا به این قشر خدمات ارائه دهیم.

در استان قزوین تا کنون 2300 خانوار عشایری شناسایی شده‌اند.

 

اشتغال درآمد دولت گردشگری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر