کد خبر: 834581 A

آیت الله رئیسی در قم:

رئیس دستگاه قضا، گفت: ما آن چه را که فکر می کنیم عدالت است باید اجرا کنیم تا مردم احساس اجرای عدالت را داشته باشند و البته ممکن است در این بین، برخی خواص، خوشحال نباشند که خیلی مهم نیست، بلکه مهم این است که عموم مردم احساس مبارزه با فساد را درک کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، آیت الله سیدابراهیم رئیسی، عصر پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸، در همایش فرصت های تحول در سازمان قضائی نیروهای مسلح که در سالن همایش های این سازمان در شهر قم برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن سالروز میلاد پیامبر اسلام(ص) و امام صادق(ع) اظهار داشت: تغذیه فکری و فرهنگی ما باید از جایگاه پیامبر(ص) و امام صادق(ع) بعنوان رئیس مذهب تشیع باشد، تا به همان میزانی که محبت وجود دارد، معرفت هم حاصل شود؛ و البته الگوهای ما در خصوص داشتن محبت و معرفت در کنار هم، شهدا و علمای عامل هستند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به موضوع این همایش با عنوان فرصت های تحول در سازمان قضائی نیروهای مسلح، گفت: معنای تحول این نیست که همه چیز را به گونه ای دیگر نگاه کنیم بلکه آن چنان که مقام معظم رهبری این موضوع را تعریف کردند، تحول یعنی این که ببینیم وضع موجود چیست و مشکلات کجاست و پس از آن، تمام تلاش های ما برای رفع آن مشکلات باشد؛ و البته این کار مهم باید با روحیه جهادی و با نگاه به حقوق مردم و حق الناس صورت گیرد.

وی با تأکید بر این که در مسئله ایجاد تحول در سازمان قضائی نیروهای مسلح، باید به صلابت نیروهای نظامی حفظ شده و همچنین حق الناس محفوظ بماند، گفت: سازمان قضائی نیروهای مسلح، باید در بررسی پرونده ها، ضمن صیانت از نیروهای مسلح و حفظ سرار و عظمت ایشان، در عین حال به حقوق مردم توجه کرده و از آن پاسداری کند و البته این کار ظرافت خاصی دارد.

رئیسی با بیان این که سازمان قضائی نیروهای مسلح از دو نهاد سازمان قضائی ارتش و سازمان قضائی سپاه تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: سازمان قضائی نیروهای مسلح مولود انقلاب اسلامی است و از این رو نگاه ها به این مجموعه باید انقلابی باشد؛ و یکی از شاخصه های انقلابی هم این است که در عین حال که باید نظم و انضباط نیروهای مسلح را در این سازمان هم شاهد باشیم، باید مردمداری و توجه به مردم را هم مد نظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: محوری ترین نکته در نیروهای مسلح، حرکت انقلابی و متناسب با اقتضائات انقلاب و اهداف آن است؛ یعنی باید در این سازمان، همواره نگاه انقلابی حاکم بوده و همه قضات آن نگاه های ارزشی و انقلابی داشته باشند.

رئیس دستگاه قضا یادآور شد: فرصت های تحول در سازمان قضائی نیروهای مسلح، باید متناسب با تحول در نیروهای نظامی و انتظامی و در عین حال تحول در کل دستگاه قضائی کشور باشد.

رئیسی با تأکید بر حفظ حرمت و عزت نیروهای نظامی کشور در سازمان قضائی نیروهای مسلح، گفت: نظامیان ما چه در ۸ سال دفاع مقدس و چه در مبارزه با تروریست های منطقه، خوش درخشیدند و امروز هم در عرصه های سازندگی و عمران و آبادانی کشور، کارهای نامی دارند که از جمله آن ها ساختن سدها و پروژه های بزرگ دیگر است و از این رو سازمان قضائی نیروهای مسلح باید مساعدت کند.

وی افزود: نگاه سازمان قضائی نیروهای مسلح به نظامیان ما باید این نگاه باشد که آنان کشور را از آسیب های نظامی و همچنین آسیب نفوذ حفظ کردند و از این رو این مجموعه باید همچنان کارآمد و انقلابی و اثرگذار بماند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه سخنانش با بیان این که پرونده هایی که از اهمیت بیشتری برخوردار است باید مورد رسیدگی دقیق و سریع قرار گیرند، گفت: نباید سرعت و دقت در رسیدگی به پرونده های قضائی فدای هم شوند بلکه باید ضمن دقت لازم، توجه شود که سرعت لازم هم وجود داشته باشد.

وی با بیان این که، با عده و عده ای که سازمان قضائی نیروهای مسلح کشور دارد، وجود پرونده مسن و طولانی مدت در این سازمان معنی ندارد، تصریح کرد: هر پرونده ای که به هر دلیلی به دغدغه مردم بدیل شد، باید به صورت سریع، عادلانه و دقیق مورد بررسی قرار گیرد و آن چه دغدغه قانون و مردم است، باید اطلاع رسانی شود.

رئیسی اضافه کرد: همچنین در رسیدگی به پرونده ها نباید تحت تأثیر جوسازی ها قرار گرفت، بلکه باید موضوع و حکم را خوب شناخت و با صلابت تصمیم گرفت و اجرا کرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان این که محوری ترین امر برای دستگاه قضائی، تحقق عدالت است، گفت: ما آن چه را که فکر می کنیم عدالت است باید اجرا کنیم تا مردم احساس اجرای عدالت را داشته باشند و البته ممکن است در این بین، برخی خواص، خوشحال نباشند که خیلی مهم نیست، بلکه مهم این است که عموم مردم احساس مبارزه با فساد را درک کنند.

وی افزود: ممکن است اشخاصی از این رویه عدالت محور قوه قضائیه ناراحت باشند که مهم نیست و البته مهم است که دستاوردها و عملکردهای قوه قضائیه برای مردم و نخبگانی که دنبال حقیقت هستند روشن شده و در جریان امور قرار گیرند.

رئیسی با بیان این که پرونده هایی در دستگاه قضایی وجود دارد که چندسال است روی آنها کار می شود تا وقت تصمیم گیری در مورد آن ها برسد، گفت: در عین حال به سرانجام رسیدن پرونده هایی که به دغدغه عموم  مردم تبدیل شده میتواند به افزایش احساس عدالت در جامعه کمک کند.

وی با تمجید از اقدام سازمان قضائی نیروهای مسلح برای پیشگیری از وقوع جرم، گفت: این کار الگوی خوبی برای دیگر بخش های قضائی کشور است و باید در هر زمینه ای هم دنبال شود؛ به طور کلی ما هیچ دستگاهی را در کشور نمی شناسیم الا این که وظیفه پیشگیری از وقوع جرم را دارد.

رئیس قوه قضائیه با بیان این که باید تلاش شود تا بی قانونی و قانون گریزی در کشور وجود نداشته باشد، گفت: نظارت ناپذیری باید به حاشیه رفته و مجموع جامعه و مسئولان ما به سمت نظارت پذیری و پاسخگویی به درگاه خدا و بعد مردم و سلسله مراتب نظارتی حرکت کنند.

وی افزود: افزایش آموزش ها در زمینه پیشگیری از وقوع جرم باید توسط رسانه ملی و همچنین نخبگان جامعه، توسعه پیدا کند تا زمینه تخلف ها به حداقل برسد.

 

استان قم رئیسی دادگستری استان قم قوه قضائيه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر