کد خبر: 834269 A

سخنگوی شورای نگهبان:

سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون استانی شدن انتخابات ایراد داشت و به مجلس عودت داده شد و به همین دلیل این موضوع برای انتخابات این دوره مجلس منتفی است.

به گزارش ایلنا، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری که در مشهد برگزار شد، گفت: تجمیع آرا و احراز هویت در انتخابات پیش رو به صورت الکترونیکی خواهد بود.

کدخدایی درباره برگزاری الکترونیکی سایر مراحل انتخابات نیز گفت: در صورت تضمین امنیت سایر مراحل انتخابات نیز ما آمادگی انجام الکترونیکی این کار را داریم.

وی گفت: برگزاری الکترونیکی انتخابات سرعت و دقت بیشتر را به دنبال دارد، اما باید اشکالات امنیت آرای مردم که حق الناس است تامین شود.

وی ادامه داد: اگر انتخابات گسترده و خوب می‌خواهیم لازمه آن اجرای صحیح قانون است.

قائم مقام دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه پاسداری از حقوق و آزادی‌های مردم باید در مجرای قانون و اجرای صحیح قوانین انجام شود، تاکید کرد: شورای نگهبان و هر نهاد دیگری اگر دنبال برگزاری انتخابات صحیح و سالم و حضور همه سلایق هستند راهی جز اجرای قانون به صورت دقیق و صحیح نداریم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه شورای نگهبان برای برخورد با تخلفات تبلیغاتی نامزد‌های انتخاباتی در فضای مجازی چگونه عمل خواهد کرد، گفت: تخلفات تبلیغاتی فرقی نمی‌کند در فضای مجازی باشد یا جای دیگر، در هر صورت برخورد می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: با توجه به هماهنگی که با قوه قضاییه صورت گرفته، قرار شده است که موارد تخلف از طریق هیات‌های نظارت و شورای نگهبان برای قوه قضائیه ارسال و برخورد صورت گیرد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا بیان اظهارات کذب و تخلفات نمایندگان مجلس در طول نمایندگی در بررسی صلاحیت‌شان تاثیر دارد، گفت: عملکرد همه نمایندگان در دوره نمایندگی از طریق مراجع چهارگانه و گزارش‌های مردمی رصد می‌شود و در صورت انطباق با ماده بیست و هشت و سی ممکن است موجب عدم صلاحیت نمایندگان شود.

دکتر کدخدایی تصریح کرد: شورای نگهبان باشگاه سیاسی نیست و مرجع قانونی است بنابراین نظرات همه گروه‌ها و جناح‌ها از هر دو طیف را می‌شنود.

وی ادامه داد: شورای نگهبان هیچ مانعی برای شنیدن نظر و پیشنهادهای گروه‌های مختلف ندارد و در چارچوب قانون از این نظرها استفاده می‌کند.

انتخابات شورای نگهبان قانون نمایندگان مجلس تخلفات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر