کد خبر: 834258 A

مدیر کل کتابخانه های استان قزوین تاکید کرد:

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین گفت: فرهنگ مطالعه و کتابخوانی باید از دوران کودکی در جامعه نهادینه شود زیرا از این دوران است که افراد عادت به مطالعه می کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، فاطمه محمدبیگی روز چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی با اصحاب رسانه برگزار شد، با تاکید بر تقویت فرهنگ مطالعه از سنین کودکی اظهار کرد: بهترین دورانی که افراد عادت به کتابخوانی می کنند سنین کودکی می باشد وهمچنین باید با تدابیر لازم بتوانیم فرهنگ مطالعه در جامعه به خصوص کودکان را تقویت کنیم.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین اضافه کرد: مشارکت و تعامل دستگاه های متولی از جمله شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد می تواند زمینه افزایش سرانه مطالعه در استان را گسترش داد.

محمدبیگی بیان کرد: 23 تا 30 آبان ماه هفته کتاب و کتابخوانی است که به همین مناسبت، روز 25 آبان عضویت برای عموم مردم به صورت رایگان انجام می شود؛ همچنین عضویت رایگان برای اقشاری خاص از جمله: معلولان، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد، جانبازان، خانواده های شهدا، اعضای فعال بسیج، کلیه بازنشستگان و اصحاب رسانه در طول سال رایگان می باشد، فقط پرداخت 1000 تومان جهت صدور کارت عضویت از کلیه اعضا دریافت می شود.

وی با اعلام برنامه های متنوع هفته کتاب و کتابخوانی افزود: 360  ویژه برنامه فرهنگی در این ایام اجرا می شود که شامل: 63 نشست کتاب خوان، ۱۲ نقد و بررسی کتاب، 4 آئین رونمایی از کتاب، ، و ۳۳ مسابقه کتابخوانی برای تمامی سنین و اقشار جامعه برگزار می شود.

این مسئول ادامه داد: از جمله اقدامات دیگر به مناسبت هفته کتاب رایزنی با اداره کل آموزش و پرورش استان جهت بازدید و آشنایی دانش آموزان بوده تا این عزیزان از کتابخانه ها استفاده کنند و از این طریق سرانه مطالعه به خصوص در قشر محصل به غیر از مطالعه کتب درسی افزایش پیدا کند.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین اعلام کرد: از سال 96 تا کنون 86000 نسخه کتاب شامل کتب درسی و دانشگاهی، رمان، کتب پژوهشی و علمی، همچنین کتاب های قصه برای کودکان از طرف عموم مردم به کتابخانه عمومی استان اهدا شده است.

محمدبیگی تجهیز بخش ویژه برای کودکان در تمامی کتابخانه های سطح استان را از دیگر خدمات کتابخانه ها عنوان کرد و گفت: این بخش شامل اسباب بازی، بازی های فکری و خلاقانه، شاداب سازی فضا، کلاس های آموزش نقاشی، قصه گویی است و همچنین در برخی از کتابخانه های استان کلاس آموزش محاسبات ذهنی چرتکه برای تقویت ذهن و افزایش تمرکز کودکان به صورت رایگان در حال برگزاری است.

وی، دیدار با نماینده ولایت فقیه استان، خانواده معزز شهدا و شهدای مدافع حرم را از دیگر برنامه های ویژه هفته کتاب و کتابخوانی اعلام کرد.

این مسئول در ادامه گفت: از دیگر برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی برگزاری جلسات قصه خوانی، مسابقات خلاصه نویسی و کتابخوانی و نقاشی، همچنین برپایی نمایشگاه های کتاب در سطح استان می باشد.

مدیر کل کتابخانه های عمومی استان قزوین ابراز کرد: نهاد کتابخانه های عمومی استان جهت حمایت از نویسندگان بومی با توجه به بودجه موجود با تخفیف 30 درصدی، کتاب های مورد نیاز و با مطالعه بیشتر را از اهل قلم خریداری می کند.

محمدبیگی در پایان یاداور شد: مراسم بزرگداشت هفته کتاب روز چهارشنبه 29 آبان ماه در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی (ره) با حضور مسئولان استانی و کشوری برگزار می شود.

استان قزوین هم اکنون ۳۷ کتابخانه عمومی نهادی و ۲۵ کتابخانه مشارکتی در سطح استان و 64 هزار عضو فعال دارد.

 

استان قزوین جامعه جانبازان کتابخانه های عمومی استان کتابخانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر