کد خبر: 833349 A

محمدزاده به ایلنا خبر داد:

کارشناس خدمات جهاد کشاورزی دهستان زیبد از برداشت آویشن آبی برای اولین بار در روستای رضویه خبر داد.

وحید محمد زاده کاخکی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا در گناباد گفت: با توجه به ضرورت کشت و توسعه گیاهان دارویی و ایجاد اشتغال پایدار ، برای اولین بار بصورت آزمایشی و مزرعه الگویی- ترویجی در روستای رضویه زیبد گناباد ، کشت گیاه آویشن آبی انجام شده است .

وی ادامه داد : با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه رضویه زیبد، گیاه آویشن آبی توانسته سازگاری خوبی با محیط برقرار کند و محصول با کیفیتی در این مزرعه تولید شود که در حال حاضر برداشت سوم از این مزرعه به پایان رسیده است.

محمد زاده تصریح کرد: آویشن، گیاهی است مناسب با شرایط  آب و هوایی معتدل و‌ گرم که در زمستان شاخ و برگ های گیاه کامل از بین می‌رود و بخش زیرزمینی آویشن زیر خاک باقی می ماند و در اسفند ماه همان سال رشد می‌کند و در بهار محصول می دهد. 

 کارشناس خدمات جهاد کشاورزی دهستان گفت: بهتر است گیاه در برداشت آخر کف بر شود تا در زمستان خشک نشود و بهترین تاریخ کشت آویشن شیرازی در زمین 15 اسفند تا 30 فروردین ماه است.

محمد زاده ضمن تاکید بر مصارف دارویی آویشن گفت:چوب و برگ گیاه آویشن موارد استفاده دارویی دارد و برگ های گیاه آویشن باید به دور از نور مستقیم آفتاب خشک و نگهداری شوند،که در این شرایط تا 2 سال ماندگاری دارد و اسانس خود را از دست نمی دهد.

وی در رابطه با ایجاد اشتغال زایی پایدار در منطقه رضویه با کشت آویشن گفت:در هر یک هکتار 800 کیلو برداشت و از سال دوم 1000 تا 1200 کیلوگرم برگ خشک آویشن تولید می شود .

 کارشناس خدمات جهاد کشاورزی دهستاناذعان کرد:یکبار کشت گیاه آویشن برابر است با پنج سال برداشت و از سال سوم به بعد، در مناطق گرمسیری هر سال سه بار گیاه برداشت میشود ،همچنین در فصل زمستان و کمیاب بودن گیاه نوسان قیمت آن قابل توجه است .

جهاد کشاورزی خاک زمستان شرایط آب و هوایی محمد زاده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر