کد خبر: 832219 A

نماز جماعت در ۹۷ درصد مدارس استان قزوین برپا می‌شود و سه درصد باقی مانده مراکزی هستند که تعداد محدودی دانش آموز دارند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین روز شنبه در نشست ستاد اقامه نماز استان قزوین، افزود: از بین ۲ هزار و ۴۰۰ مدرسه استان، تنها  ۳۲۶ مدرسه روحانی نماز جماعت دارند و در بقیه آنها معلمان، نماز جماعت را برپا می‌کنند.

حجت الاسلام علی انصاری اضافه کرد: سند تحول بنیادین یکی از اسناد بالادستی آموزش و پرورش است که بر برپایی نماز جماعت در مدرسه و تقویت انس با قرآن کریم در میان دانش آموزان تاکید کرده است.

 انصاری ادامه داد: مقام معظم رهبری در اجلاس سال گذشته نماز، آموزش و پرورش را از اثر گذارترین دستگاه‌ها در ترویج و اقامه نماز دانسته و این موضوع را بهترین تضمین برای سلامت آینده جامعه عنوان کردند.

وی با اشاره به پژوهشی در خصوص اقامه نماز جماعت و عوامل موثر بر آن در مدارس گفت: بر اساس این پژوهش ۴۶ درصد دانش‌آموزان، ایمان و رفتار مذهبی فردی را در شکل گیری فرهنگ اقامه نماز و محیط اجتماعی و تشویق را در نحوه برپایی آن موثر دانسته بودند و ما بر همین اساس برای توانمندسازی برنامه‌ها اقدام کردیم.

این مسئول اظهار داشت: برای ترویج موضوع‌هایی چون نماز جماعت در سند تحول بنیادین، تربیت، امری تدریجی و یکپارچه است و باید خانواده، مدرسه و رسانه‌ها در کنار هم و یک صدا وارد عمل شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین افزود:متاسفانه با کمبود افراد دوره دیده و توانمند در استان برای توجیه دانش آموزان مواجه هستیم و باید از حوزه علمیه قم و سایر مکان‌های معتبر علوم دینی جهت توجیه دانش آموزان دعوت به عمل آوریم.

وی، مکان اقامه نماز جماعت را یک مشکل دیگر مدارس دانست و افزود: در حال حاضر ۱۲۳ واحد آموزشی استان قزوین فاقد نمازخانه هستند و اگر اعتبارات مورد نیاز تامین شود آمادگی برای ساخت نمازخانه در آنها وجود دارد.

این مسئول خاطرنشان کرد: همچنین بسیاری از وضوخانه‌های مدارس آب گرم ندارند و نیاز است اینگونه امکانات هم فراهم شود.

حجت‌الاسلام انصاری افزود: مهمتر از همه نیازها، حضور مبلغان خوش ذوق در مدارس است که با شیوه ای مناسب دانش آموزان را به نماز دعوت کنند.

 

استان قزوین جامعه دانش آموز معاون نماز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر