کد خبر: 832121 A

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین خبر داد:

آتش‌سوزی در مراتع استان قزوین به نسبت میانگین ۲۰ سال گذشته ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.

به‌گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین روز شنبه با اعلام این خبر اظهار داشت: میانگین آتش‌سوزی‌های سالانه استان قزوین در ۲۰ سال گذشته ۳۲ فقره بود که امسال با وقوع ۱۲۸ فقره آتش‌سوزی با افزایش ۳۰۰ درصدی مواجه هستیم.

علی اکبر اسداللهی افزود: ۸۲۴ هکتار آتش سوزی از ابتدای سال جاری تاکنون در مراتع و جنگل‌های استان قزوین به وقوع پیوسته که اگر همکاری نیروهای محلی، بسیج، راهداری و شوراها نبود، قطعا وسعت آتش سوزی به مراتب افزایش می‌یافت.

وی با بیان اینکه ۴۰ فقره آتش سوزی در مستثنیات مردم به وقوع پیوسته است، اظهار داشت: یکی از مشکلات منابع طبیعی در حوزه خاموش کردن آتش، تاخیر در اعلام آتش‌سوزی مستثنیات مردم است که باعث می‌شود عملیات خاموش کردن گاهی اوقات تا ۱۸ ساعت به طول بیانجامد.

اسداللهی خاطرنشان کرد: با توجه به پوشش گیاهی در سال جاری و همچنین افزایش بارندگی در نقاط مختلف دشت قزوین، به طور حتم در سال ۹۹ با رشد علف‌های بیشتر در مراتع روبرو خواهیم بود و باید برای مقابله با آتش سوزی از ۲ ماه آینده برنامه‌ریزی کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قزوین یادآور شد: نگهداری از منابع طبیعی و مراتع وظیفه یک دستگاه و اداره نیست و لازم است که جامعه به منظور حفظ پوشش گیاهی اهتمام لازم داشته باشند.

بیش از 60 درصد اراضی استان قزوین را منابع طبیعی تشکیل داده است.

آتش سوزی استان قزوین جامعه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مشکلات
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر