کد خبر: 831557 A

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد:

رئیس قوه قضاییه گفت: اگر فرد یا خبرنگاری دادستان را از فساد و آسیبی مطلع کرد نه تنها نباید توبیخ شود بلکه باید مورد تشویق نیز قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در همایش سراسری دادستان‌های کشور در مشهد گفت: لازمه داشتن اقتدار، بد اخلاقی نیست، بلکه قانون باید با اقتدار اجرا شود و در زندگی ائمه اطهار (ع) و مردان خدا می‌توان این روحیه و رفتار مهربانانه اما با اقتدار را دید بطوریکه در سلوک امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب نیز این مهربانی توام با رفتار مقتدرانه در برابر دشمنان در همه عرصه‌ها وجود دارد.

وی لازمه اینگونه رفتار را اتخاذ تدبیر و درایت توسط دادستان‌ها دانست و افزود: دادستان باید با مسائل با تدبیر و تعقل برخورد کند، از صدور احکام یکسان بپرهیزد و تصمیم بگیرد که کدام حکم به صلاح اجتماع است.

حجت الاسلام رئیسی اظهار داشت: دادستان در برخورد با متهمان باید به علل وقوع جرم و مکان و شرایط آن توجه کند و باید در اجرای قانون مهندسی انجام دهد.

وی گفت: برخورد نسبت به جرایم اقتصادی باید مقتدارانه و در ارتباط با مفسدان اقتصادی تسامح در حد صفر باشد اما برای کسانی که پایبند به نظام و قانون هستند و به خاطر آسیبی که در بیکاری و مسایل شغلی آنها پیش آمده جرایمی مرتکب شده‌اند نگاه ترمیمی و اصلاح گرا و اجتماعی حاکم گردد.

وی افزود: برخورد با اخلالگران امنیتی و اقتصادی، جاسوسی و ارتباط با بیگانگان جای بحث ندارد اما رسیدگی در سایر موارد باید متناسب با شرایط ذکر شده باشد.

رئیس قوه قضاییه بر نظارت دادستان‌ها بر کارمندان و افراد زیر مجموعه تاکید کرد و اظهار داشت: رفتار کارکنان در دادسرا ها فارغ از حکمی که برای مردم صادر می‌شود، مورد توجه جامعه قرار دارد و مردم پس از اتمام کار خود در دادسرا از آن سخن می‌گویند و برای دیگران تعریف می‌کنند.

وی اظهار داشت: پرونده‌هایی در مناطق محلی وجود دارد که گستره و دغدغه ملی پیدا کرده‌اند لذا مسئولان قضایی باید این موارد را در اولویت قرار دهند، اگر این پرونده‌ها دارای پیچیدگی است تنها یک بازپرس را به آن اختصاص ندهند و برای حل و فصل سریع آن گروهی از قضات و نیروهای با سابقه جلسات همفکری در استان‌ها تشکیل دهند و از طولانی شدن آن جلوگیری کنند.

وی به حمایت از افشا کنندگان فساد اشاره کرد و گفت: اگر فرد یا خبرنگاری دادستان را از فساد و آسیبی مطلع نمود نه تنها نباید توبیخ شود بلکه باید مورد تشویق نیز قرار گیرد.

حجت الاسلام رئیسی افزود: ایجاد امید برای مردم با اقدام و عمل محقق خواهد شد و دشمنان نیز به دنبال مایوس و ناامید کردن مردم هستند لذا فعالیت دادستان‌ها در دستگاه قضا باید امیدآفرین باشد و روز به روز مردم را امیدوارتر کند.

جامعه رهبر معظم انقلاب قوه قضاییه مردان دادستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر