کد خبر: 831512 A

دادستان کل کشور:

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: پس از انتصاب رئیس جدید قوه قضاییه در جامعه یک امیدی ایجاد شده و در نظرسنجی ها این مساله مشاهده شده و امید مردم و توجهی که به دستگاه قضایی دارند، به 76 درصد رسیده که این عدد بسیار بالایی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،حجت الاسلام محمدجعفر منتظری در هجدهمین همایش دادستان های سراسر کشور در ستاد دادگستری خراسان رضوی با اشاره به برگزاری این همایش، اظهار کرد: همایش دادستان ها در دوره های مختلف برگزار شده که امیدواریم دستاوردهای لازم را داشته باشد. مجموعه کسانی که در این همایش شرکت داشتند، شامل 31 رئیس کل، 396 دادستان عمومی انقلاب، 31 دادستان نظامی و 11 دادستان ویژه روحانیت را شامل می شود که در مجموع 469 نفر از مقامات عالی قضایی سراسر کشور در این همایش گرد هم آمده اند.

وی افزود: روز گذشته در 3 کارگروه بحث و تبادل نظر پیرامون مسائلی که از پیش در تهران برنامه ریزی و بحث شده بود، صورت گرفت. تعداد این کارگروه ها 150 نفر را شامل می شد. تحول بر نظارت بر دادسراها، تحول در گسترش آزادی های مشروع با رویکرد انتخابات و امنیت روانی و اجتماعی و کارگروه تحول در احیای حقوق عامه با رویکرد فرهنگی و مبارزه با مفاسد اقتصادی عناوین این کارگروه ها بوده است. 

وی در خصوص تحول در دادسرا ادامه داد: در دیداری که امسال با مقام معظم رهبری داشتیم، مساله تحول مطرح شد. چه اقدامات مقدماتی رئیس قوه قضاییه انجام شده بود و پیشنهادات و برنامه هایی در این خصوص ارائه شد و ایشان نیز مهر تایید بر آن زد. ایشان دو جمله در این خصوص مطرح کردند. مقام معظم رهبری فرمود مهم ترین ماموریت قوه قضاییه در دوره جدید ایجاد تحول در چارچوب اصول اسلام و قرآن و قانون اساسی است.

وی ادامه داد:تحول به معنای استفاده از شیوه های کارآمدتر و موثرتر و بهینه شدن شیوه های قبلی و همچنین رفع نقص ها، خلاها و اشکالات گذشته است. برای ایجاد تحول برنامه ریزی و زمان بندی 50 درصد کار است و 5 درصد بقیه مربوط به تحرک و اقدام و عمل است. باید اجرای سند آماده شده تحول بدون تاخیر شروع شود».

منتظری با بیان اینکه تحول به معنای از حالتی به حالتی شدن است، گفت: بخشی از این تحول به برنامه ریزی و شیوه کار بازمی گردد و 50 درصد دیگر آن به اقدام و عمل است. بخش دوم فرمایش رهبری نیز مستقیما متوجه تک تک ماست که در میدان عمل حضور داریم. تحول خواسته مقام معظم رهبری، رئیس قوه قضاییه و مقامات قوه قضاییه بر مبنای برنامه های تدوین شده است.

دادستان کل کشور ادامه داد:این تحول محقق نمی شود مگر ما در صحنه عمل و میدان کار این تحول را به وجود آوریم. اگر برنامه ریزی ها تحول آفرین باشد، باز هم 50 درصد آن به اقدام و عمل ما بازمی گردد. اگر نحوه تحول در حوزه دادسرا که در مراجعات مردمی پیشانی نخستین دستگاه قضایی است، تعریف و تبیین کنیم، به تحول خواهیم رسید.

وی اضافه کرد: بعد از گذشت کمتر از یک سال باید آمار و عملکردی با شاخص های معین از تحول در قوه قضاییه داشته باشیم. معاونان من مکلف هستند در حوزه های وظیفه خویش تحول را در سطح دادسرا در کل کشور دنبال کنند.

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: اصول این تحول در 3 کمیسیون در قالب این همایش بررسی شد. اگر هر کدام از همکاران ما هر شیوه و کار و اقدامی را برای تاثیرگذاری بر تحول پیشنهاد کند، آن را حتما به ما ارائه دهد. باید برای این منظور کار جمعی صورت گیرد. پس از انتصاب رئیس جدید قوه قضاییه در جامعه یک امیدی ایجاد شده و در افواه و نظرسنجی ها این مساله مشاهده شده است و امید مردم و توجهی که به دستگاه قضایی دارند، به 76 درصد رسیده است. این عدد بسیار بالایی است. این مقطعی است اگر جامعه عملکرد ما را ببینند و این عملکرد در راستای تحقق خواسته رهبری و سیاست های رئیس قوه باشد، میزان رضایت بالاتر می رود، در غیر این صورت نظر مردم هم باز خواهد گشت.

منتظری بیان کرد: انتظار ما این است که این تحول در عمل در خود و زیرمجموعه خویش مصرانه تبیین شود. قرار بر این شد عزیزانی که در استان ها حضور دارند، روسای دادگستری و دادستان ها در سطح استان جمع شوند و این مسائل در سطح استان مطرح شود و هر از چند گاهی این محورها رصد و بررسی شود تا ببینیم آنچه از سیاست های تبیین شده تعیین گردیده، چه مقدار از آن تحقق پیدا کرده است.

دادستان کل کشور با اشاره به محورهای اصلی تحول در قوه قضاییه تصریح کرد: آنچه که بیشتر باید مورد توجه باشد، رویکرد دستگاه قضایی خصوصا دادستان ها و دادسراها در کشور به لحاظ برخورد مستقیم با مردم تکریم ارباب رجوع است. دادگاه ها در مراحل بعدی با مردم ارتباط دارند ولی مراجعه نخست به دادسراست. برخورد با کرامت در این مرحله مهم است ولو اینکه مراجعه کننده عصبانی باشد و حرفی هم بزند. دادستان ها به منش خویش اکتفا نکنند و به زیرمجموعه های خویش نیز این مساله را متذکر شوند چون شکایاتی که از نحوه برخوردها در دادسرا داریم قابل توجه است.

وی خاطرنشان کرد: همه ما باید در خدمت مردم باشیم، کار قضایی کاری است که با دعوا و جنگ و جدل و... رو به رو است. کسی که آمادگی برای چنین شرایطی ندارد، نباید لباس قضا به تن کند. لازمه لباس قضا این است که دامنه تحول وسیع باشد و بتواند ناملایمات ارباب رجوع را تحمل کند.

منتظری تاکید کرد: نظارت بر زندان و زندانیان بسیار مهم است، در مساله زندان 4 موضوع مورد تاکید است. یک نکته تلاش بر کاهش جمعیت زندانی است، دوم سرکشی خود ما، یعنی دادستان ها، به صورت هفته ای یک مرتبه است، مساله بعدی این است که حتما دادیار نظارت زندان باید مستقر در زندان باشد و سرکشی کافی نیست.

وی ادامه داد: نکته بعدی این است که چون در همه شهرها زندان نداریم، زندانیان چند شهر در یک زندان حضور دارند. اگر لازم است در اینگونه موارد نیابت قضایی به مرکز استان داده شود، اگر نیازی به نیابت قضایی نیست به دادیار تکلیف شود که به مانند زندانی حوزه قضایی خویش، به سایر زندانیان نیز توجه کند.

جامعه دستگاه قضایی زندان قوه قضاییه امنیت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر