کد خبر: 831056 A

معاون استاندار خراسان رضوی مطرح کرد:

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: با توجه به اعلام وزارت کشور یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در هشت حوزه انتخابیه این استان به صورت تمام الکترونیک برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، حسن جعفری روز سه‌شنبه در نشست خبری ستاد انتخابات خراسان رضوی افزود: احراز هویت رای دهندگان در انتخابات پیش رو مانند دوره گذشته خواهد بود و در آینده نام و تعداد دقیق حوزه های انتخابیه برای برگزاری الکترونیک انتخابات اعلام خواهد شد.

وی اظهار داشت: به احتمال بسیار به دلیل گستردگی و جمعیت زیاد، انتخابات در حوزه انتخابیه مشهد و کلات به صورت الکترونیکی برگزار نخواهد شد اما آمادگی و زیرساخت‌های لازم برای برگزاری انتخابات به شکل یاد شده در مشهد نیز وجود دارد.

وی گفت: مردم خراسان رضوی ۱۸ کرسی در مجلس شورای اسلامی دارند که سرنوشت این کرسی‌ها دوم اسفند ماه سال جاری در ۱۲ حوزه انتخابیه تعیین می‌شود. حوزه انتخابیه مشهد و کلات نیز پنج نماینده از این تعداد را به خود اختصاص داده است.

جعفری به آموزش عوامل اجرایی انتخابات برای برگزاری الکترونیکی آن اشاره کرد و افزود: سطح آمادگی به گونه ای است که اگر اعلام شود فردا انتخابات در مشهد برگزار گردد مشکلی برای برگزاری رای گیری در زمان یاد شده روی نخواهد داد.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: تعداد پیشنهادی صندوق‌های اخذ رای اعلام شده و تدارک لازم برای مباحث حفاظتی و امنیتی انتخابات در سراسر استان اندیشیده شده است و از این بابت مشکلی وجود ندارد.

جعفری گفت: دهم آذر ماه سال جاری با تشکیل هیات‌های اجرایی فرایند اجرایی انتخابات در عمل آغاز شده و ثبت نام نامزدها تا ۱۶ آذر ادامه خواهد داشت و همزمان بررسی صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس توسط مراجع چهارگانه تا ۲۱ آذر انجام خواهد شد و سایر روند اجرایی انتخابات در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد. 

وی به آسیب شناسی برگزاری انتخابات دوره قبل اشاره کرد و افزود: به عنوان مثال تعداد تعرفه معمول در یک حوزه رای گیری هزار و ۵۰۰ برگ است اما به دلیل شلوغی حوزه در فلان محله شهر مشهد با ۲ هزار و ۵۰۰ برگه رای گیری انجام شده است،  در نتیجه در انتخابات پیش رو به دلیل جلوگیری از ازدحام مردم و معطلی آنان در حوزه رای گیری، ۲ صندوق رای برای این حوزه در نظر گرفته شده است.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: تعداد و مکان شعب رای گیری در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد و چینش و تعیین شعب براساس جمعیت مناطق انجام می‌شود.

جعفری گفت: توزیع لیست انتخاباتی توسط نامزد انتخابات در روز رای گیری تخلف است و می توان با آن برخورد کرد اما امکان تعطیلی صندوق به این خاطر مطابق قانون ممکن نیست و  موارد ابطال آرای صندوقها در قانون مشخص شده است.

وی افزود: تعداد نامزدها در شهرستان‌ها اندک است اما در حوزه مشهد و کلات بالغ بر ۱۷۰ نفر هستند به همین نسبت انتظارات نیز زیاد است از طرف دیگر این تعداد نامزد هم برای مردم و هم برای عوامل اجرایی صندوق‌ها مشکلاتی را در فرایند انتخابات بوجود می آورند.

وی اظهار داشت: طبق فرایند زمانبندی شده ۲۳ بهمن ماه اطلاعات مربوط به شعب اخذ رای اعلام خواهد شد.

جعفری گفت: رسانه‌ها دغدغه های خود را به ستاد انتخابات منعکس کنند و قول می دهیم مشکلات مطرح شده را اصلاح نمائیم.

وی افزود: گفتمان انتخابات به عنوان یک گفتمان ملی در سطح حوزه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی باید تسری یابد و رسانه ها در عمل اصول و موازین اخلاقی را در نظر بگیرند و بر حق الناس بودن رای مردم تاکید کنند.

وی با بیان اینکه امیدواریم ترکیب هیات‌های اجرایی با حضور سلایق و جریان‌های مختلف باشد، اظهار داشت: مشارکت نکته بسیار مهمی است و در انتخابات باعث توسعه مشروعیت نظام و افزایش اقتدار و حفظ منافع ملی و حفظ حقوق شهروندی می‌شود که لازم است به این مشارکت از سوی رسانه ها پرداخته شود.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: در انتخابات سال ۹۴ نرخ مشارکت در این استان ۶۴ درصد بود در حالی که میانگین کشوری در این زمینه ۶۰ درصد اعلام شد.

انتخابات خراسان رضوی مجلس شورای اسلامی مشهد حوزه انتخابیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر