کد خبر: 831008 A

در همایش «زن در گستره فرهنگ تمدن عیلام تا ایلام» مطرح شد؛

عضو هیئت علمی گروه جامعه شناسی ، پژوهشکده مطالعات اجتماعی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اینکه خودکشی با قرص و سم جایگزین خودسوزی بین زنان ایلامی شده ،گفت: بیشترین آمارهای خودکشی منجر به مرگ در شهرستان های ملکشاهی و مهران است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سالار کسرایی در همایش « زن در گستره فرهنگ و تمدن عیلام تا ایلام » در مورد خودکش زنان در استان ایلام، اظهار داشت: خودکشی زنان ایلامی تقریبا تبدیل به مسئله‌ای شده که بسیاری از کشورهای مدافع حقوق زنان به آن واقفند و با وجودی که مقالات بسیاری در این زمینه از سوی کارشناسان حوزه‌های مختلف علمی نوشته شده تاکنون علت و انگیزه این افراد به صورت تحقیقات میدانی مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی افزود: استان ایلام با همسایگی کشور عراق و استان های خوزستان، لرستان و کرمانشاه، دارای ۲۰ هزار کیلومتر مربع بعد مساحتی و دارای 580 هزار نفر جمعیت است. از این تعداد جمعیت   ۳۹۵ هزار نفر در شهر و 148 هزار نفر در روستاها زندگی می کنند.

کسرایی در ادامه به تعریف خودکشی پرداخت و گفت: خودکشی در تمامی متون به طور یکسان تعریف شده است از بین بردن آگاهانه خود برای رهایی از موقعیت غیر قابل تحمل است. دو موضوع در این تعریف وجود دارد یکی از بین بردن فرد توسط خویش  و دوم موقعیت غیر قابل تحمل برای فرد است که همه تحقیقاتی که توسط کارشناسان انجام شده است بیشتر به موضوع دوم تاکید دارند.

این جامعه شناس، ادامه داد: وضعیت غیرقابل تحمل بودن برای افرادی که اقدام به خودکشی می کنند را باید بیشتر کارشناسان جامعه شناسی و روانشناسی مورد بررسی قرار دهند که فرد در چه شرایطی قرار می گیرد که برای رهایی از آن شرایط اقدام به خودکشی می کند.

یک جامعه شناس: در یکی از تحقیقات درباره انگیزه خودکشی مردم ایلام مباحثی از جمله جلب عاطفه و حمایت، اعتراض به سلطه و محدودیت، رفع تهمت، ننگ طلاق و اعتیاد به مواد مخدر اعلام شده بود

وی ادامه داد: در دنیا طبق آماری که تقریبا بین سال‌های 2011- 2015 انجام شده سالانه یک میلیون نفر خودکشی می کنند. پیش بینی سازمان بهداشت جهانی این بوده که تا سال ۲۰۲۰ این آمار یه سالی یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز افزایش یابد. در دنیا تقریبا هر 20 ثانیه یک خودکشی رخ می دهد و در فاصله یک یا دو دقیقه یک مورد اقدام به خودکشی صورت می‌گیرد اگر چه ایران در بین کشورهای دنیا رتبه پایینی از خودکشی دارد.

آمار خودکشی  اعلام نمی شود

وی، گفت: متاسفانه آمار خودکشی در ایلام از سوی مسئولان مربوط اعلام نمی‌شود و این مشکلی است که در طول انجام تحقیقاتم درباره خودکشی مردم ایلام با آن مواجهیم و هرچه سعی کردم نتوانستم از طریق دانشگاه علوم پزشکی و پزشکی قانونی استان آماری دریافت کنم.

کسرایی افزود: تا چند سال پیش آمار خودکشی در ایران در بین افراد مسن و به خصوص مردان اتفاق می افتاد ولی در ۲ دهه اخیر آمار خودکشی در ایران دچار تغییراتی شده که طبق آمار از سال1361 تا 1384 تقریبا به ۴ برابر افزایش یافته و همچنین در بین زنان نیز این آمار ۲ برابر افزایش یافته است.

خودکشی بیش از ۴۰۰۰ هزار نفر در سال ۹۶

وی گفت: پزشکی قانونی آماری خودکشی در سال ۹۶  را اعلام کرد که البته بلافاصله این آمار از روی سایت توسط این سازمان برداشته شد و ما توانستیم آمار اعلام شده را از جاهای دیگر کپی برداری کنیم که طبق این آمار 4 هزار و ۶۲۷ نفر در سال ۹۶ خودکشی کرده بودند که ۳ هزارنفر از آمار اعلامی زن بوده که البته آمار فراتر از این بوده است.

کسرایی، ادامه داد: استان‌های ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و لرستان به ترتیب از آمار بالای خودکشی در سطح کشور برخوردارند. این استان‌ها وجه اشتراک‌های زیادی به لحاظ فرهنگی ، اجتماعی، تاریخی و اقتصادی دارند.

وی،اضافه کرد: در سال 95 براساس آماری اعلامی استان ایلام با رقم ۴۲ برابری در سطح کشور بالاترین آمار خودکشی را به خود اختصاص داد.

کسرایی:  آیا خودکشی مردم ایلام اصلا برای مسئولان در حوزه علوم پزشکی اهمیت ثبت شدن ندارد و جای سئوال است که چرا مراکز درمانی هنگامی که فردی که اقدام به خودکشی کرده به بیمارستان منتقل می شود از خود وی یا همراهانش انگیزه خودکشی اش ثبت نمی شود 

این جامعه‌شناس گفت: تعداد زیادی مقاله، پایان‌نامه درباره خودکشی زنان ایلامی نوشته شده و همچنین تحقیقات میدانی صورت گرفته که در یکی از این تحقیقات درباره انگیزه خودکشی مردم ایلام مباحثی از جمله جلب عاطفه و حمایت، اعتراض به سلطه و محدودیت، رفع تهمت، ننگ طلاق و اعتیاد به مواد مخدر اعلام شده بود. اگر بخواهیم به این انگیزه‌های خودکشی دیدگاه کارشناسانه داشته باشیم باید به موضوع ضعف‌های حمایتی، افزایش نابرابری و ناسازگاری نهادی در بین زنان این استان بررسی‌های کارشناسانه بیشتری انجام دهیم که شاید به نتیجه مطلوب تری دست یابیم.

خودکشی های موفق در بین زنان خانه دار و افراد بیکار

کسرایی، ادامه داد: آمار خودکشی موفق و ناموفق در استان ایلام بیشتر در بین افراد بی سواد بوده و آمار خودکشی منجر به مرگ در بین افراد بیکار و زنان خانه دار آمار بیشتری وجود دارد.

وی در ادامه به نحوه خودکشی مردم در استان ایلام اشاره کرد و افزود: هم اکنون خودکشی توسط مردم این استان با قرص و سم جایگزین خوسوزی شده است. در یک دهه اخیر حدودا 54 درصد زنان و ۴۶ درصد مردان در استان ایلام خودکشی کرده‌اند و در بین اقدام کننده‌های خودکشی 91 درصد آمار خودکش های ناموفق اعلام شده است. در ایلام فقط 6 درصد خودکشی منجر به مرگ شده که این‌قدر آمار بالا است اگر ۵۰ درصد از این افراد اقدام به خودکشی بمیرند تصور کنید چه فاجعه‌ای رخ خواهد داد.

وی گفت: کمترین آمار خودکشی در استان ایلام  بین کشاورزان و بیشترین آمار در بین افراد بیکار رخ می‌دهد که انگیزه ۴۹ درصد افراد اقدام به خودکشی در پرونده آنها ثبت نشده است. شاید خودکشی مردم ایلام اصلا برای مسئولان در حوزه علوم پزشکی اهمیت ثبت شدن ندارد و جای سئوال است که چرا مراکز درمانی هنگامی که فردی که اقدام به خودکشی کرده به بیمارستان منتقل می شود از خود وی یا همراهانش انگیزه خودکشی اش ثبت نمی‌شود که بعدا توسط گروه های کارشناسی جامعه مورد بررسی قرار گیرد تا شاید راه حلی برای جلوگیری از این مشکل در استان ایلام بیابند.

کسرایی، گفت: بیشترین آمار خودکشی‌های موفق در بین مردم استان ایلام در سالهای 87 و 88 بوده که بازهم آمار زنان بالاتر از مردان اعلام شده که این آمار نشان دهنده آسیب پذیری زنان در جامعه ایلام است. بیشتری خودکشی‌های موفق در شهرستان‌های ملکشاهی و مهران و کمترین خودکشی‌ها در  دهلران و مهران اتفاق می افتد. طبق آمار خودکشی های ناموفق نیز بیشتر در ایوان و دره شهر  از توابع استان ایلام رخ می دهد.

خودکشی با مواد شیمیایی جایگزین خودسوزی

وی، اضافه کرد: در بررسی پرونده‌های پزشکی، خودکشی 84 درصد از مردم ایلام به روش های مواد شیمیایی از جمله قرص، دارو، مواد های شوینده، الکل و ... که تقریبا میزان خودسوزی در بین افراد این استان پایین آمده ولی متاسفانه کسانی که خودسوزی می کنند بیشتر از افرادی که با موارد دیگر خودکشی می کنند آسیب می بینند و ۴۳ درصد از مرگ ها براثر خودسوزی اعلام شده است.

وی درپایان گفت: هرچند تحقیقات آماری و میدانی زیادی از خودکشی زنان ایلامی توسط کارشناسان حوزه های مختلف علمی انجام شده ولی متاسفانه موضوع علت اقدام این افراد به خودکشی که گاهی موفق و ناموفق بوده مورد بررسی های بیشتری قرار نگرفته است. امیدوارم جامعه شناسان و روانشاسان با تحقیقات بیشتر در این زمینه و همچنین برطرف شدن آسیب ها و مشکلات این زنان از این مشکل هرچه سریعتر جلوگیری کنند. 

زنان استان ایلام همایش « زن در گستره فرهنگ تمدن عیلام تا ایلام» خودکشی زنان سالار کسرایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر