کد خبر: 829469 A

مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد اعلام کرد:

مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد ، تعداد کل تماس‌های برقرار شده با این مرکز را از ابتدای راه اندازی تا پایان مهر امسال ، هزار و 18 مورد اعلام کرد و گفت: بیشترین تماس ها مربوط به آسیب‌های کودک آزاری و همسرآزاری بوده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از لامرد، «مهدیه گنجه» در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب افزود: تعداد کل تماس‌های برقرار شده با خط اورژانس اجتماعی (۱۲۳) از زمان راه اندازی مرکز اورژانس تا پایان مهرماه سال جاری هزار و 18 مورد بوده است. 

وی افزود: راه اندازی اورژانس اجتماعی در شهرستان‌های دارای جمعیت بالای 50 هزار نفر از اولویت‌های قانون برنامه ششم توسعه و سازمان بهزیستی کشور بود که خوشبختانه این مرکز تخصصی با پیگیری خانم کاظم زاده رئیس اداره بهزیستی در این شهرستان راه‌اندازی شد و از اسفند 96 فعالیتش را آغاز کرد.

تشکیل 335 پرونده در اورژانس اجتماعی لامرد

مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد با ارائه گزارشی از وضعیت پرونده های تشکیل شده در این مرکز گفت: از زمان راه‌اندازی اورژانس تاکنون 335 پرونده در این مرکز تشکیل شد که بیشترین موارد مربوط به کودک آزاری و همسرآزاری است. 

گنجه با بیان اینکه اورژانس اجتماعی شامل مرکز مداخله در بحران فردی، خانوادگی و اجتماعی، خط تلفن اورژانس اجتماعی (۱۲۳) و خدمات سیار اورژانس اجتماعی (تیم و خودروى سیار) است، گفت: از ابتدای سال 98 تاکنون بیش از 260 تماس با خط تلفن اورژانس شهرستان برقرار شد که بر اساس آمار کارشناسان؛ بیشترین تماس مربوط به خشونت‌های خانوادگی بویژه کودک آزاری و همسرآزاری بوده است. 

مهدیه گنجه

وی ادامه داد: اورژانس اجتماعی یکی از واحدهایی است که برای مداخله و کاهش آسیب‌های اجتماعی با ورود به موقع در بحران‌ها از وقوع بسیاری از آسیب‌ها جلوگیری و از تبدیل شدن بسیاری از اتفاقات به آسیب یا بحران جلوگیری می‌کند و از ابتدای سال جاری تاکنون؛ تعداد خدمات مشاوره و مددکاری موثر توسط اورژانس بهزیستی شهرستان، 1258 مداخله در بحران، 1002مورد اعزام واحد سیار اورژانس و تماس با مداخلات خط تلفن نیز 580 مورد بوده است. 

وی با بیان اینکه اطلاع رسانی، آگاه‌سازی، آموزش و مداخلات روانشناسی و مددکاری از جمله برنامه‌های اورژانس اجتماعی در پیشگیری و کاهش آسیب‌های اجتماعی است، بیان کرد: مرکز اورژانس اجتماعی بهزیستی در کنار دیگر واحدهای سازمانی بهزیستی با برنامه‌ریزی و برگزاری کارگاه‌های مختلف آموزشی توسط کارشناسان مرکز با موضوعات مختلف کنترل خشم، تروما یا شکست عشقی، پیشگیری از خودکشی، تاب‌آوری و مهارت‌های ارتباطی و همچنین حضور مستمر واحد سیار اورژانس در روستاها و بخش‌های شهرستان، مراکز آموزشی و با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و جلسات مشاوره، اقدماتی را در زمینه پیشگیری از آسیب‎ها و آگاه‌سازی جامعه انجام داده است که نیاز به حمایت رسانه‌ها، فعالان اجتماعی، معتمدین و شوراها است تا بتوانیم اورژانس اجتماعی را کامل‌تر به جامعه معرفی کنیم.

رفع مشکل 125 پرونده کودک آزاری با مداخلات روانشناسی و مددکاری

مسئول اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد با اشاره به اینکه عمده مداخلات در شهرستان مربوط به کودک آزاری است، گفت: در طول مدت فعالیت اورژانس تا پایان مهرماه امسال، از 126 پرونده مربوط به کودک آزاری تنها یک مورد به مراکز نگهداری ارجاع شد و مشکل 125 پرونده با مداخلات روانشناسی و مددکاری رفع شد و والدین و افرادی که با کودک در تعامل بودند، پس از مشاوره و دریافت خدمات مددکاری، رفتار مناسب تری در پیش گرفتند و وضعیت بحرانی مرتفع شد. 

وی با درخواست همکاری از مردم در ارائه گزارش موارد آسیب به خط 123 اورژانس اجتماعی، تصریح کرد: پرونده های کودک آزاری باتوجه به حساسیت موضوع در اولویت مداخله اورژانس قرار می‌گیرد. انواع کودک آزاری باعث آسیب جدی به آنان می‌شود و کودکان آزاردیده در همه جنبه‌های رشد جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی با مشکلات و نارسایی های فراوانی روبرو خواهند شد. از سوی دیگر فرد آزاردهنده معمولا از اعضای خانواده یا نزدیکان کودک است و دارای مشکلات روحی بوده و این رفتار نامناسب با کودکان به دلیل کمبود مهارت های زندگی و فرزندپروری در وی رخ می دهد.

این مسئول با تاکید بر اینکه برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهارت زندگی ویژه والدین و اجرای برنامه های آگاه‌سازی کودکان با همکاری دیگر ادارات شهرستان ضروری است،  بیان کرد: نحوه ارائه خدمات اورژانس در موارد کودک آزاری بدین شکل است که تماس گیرنده می‌تواند خود کودک، والدین و سایر بستگان فرد، همسایگان، مهدهای کودک، مدارس و مراکز آموزشی و هر فرد مطلع از مورد آزاردیده باشد. پس از برقراری ارتباط و دریافت اطلاعات اولیه، اقدامات لازم باتوجه به نوع آزار (جسمی، جنسی، روانی، غفلت و سهل انگاری) شامل مصاحبه و ارزیابی، بازدید از منزل، خدمات مددکاری و مداخلات روانشناختی، اقدامات درمانی، قضایی و آموزشی باتوجه به کودک آزار دیده انجام می شود. 

اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد

برپایه این گزارش، زوجین متقاضی طلاق و افراد دارای اختلاف خانوادگی حاد، زنان و دختران آسیب‌دیده یا در معرض آسیب، همسران و کودکان آزار دیده، افرادی که قصد خودکشی دارند یا اقدام به خودکشی کرده‌اند، مبتلایان به اختلال هویت جنسی، دختران و پسران فراری از منزل، سالمندان و معلولان آزار دیده از جمله گروه های هدف مرکز تخصصی اورژانس اجتماعی بهزیستی هستند که گروه متقاضی دریافت خدمات می‌توانند با مراجعه حضوری به مرکز اورژانس(خیابان شهید آوینى، روبروى اداره بهزیستى) یا تماس با خط 123 اورژانس اجتماعی از خدمات این مرکز بهره مند شوند.

استان فارس اورژانس اجتماعی بهزیستی لامرد مهدیه گنجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر