کد خبر: 828603 A

حجت الاسلام انصاری خبر داد:

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: سرانه مطالعه در اصفهان وضعیت مطلوبی ندارد و این موضوع علیرغم همه فعالیت‌های اصفهان در عرصه فرهنگ و هنر، بسیار به چشم می خورد.

حجت الاسلام محمدعلی انصاری، در نشست خبری با اصحاب رسانه، اظهار داشت: نقش رسانه‌ها در توسعه فرهنگی بسیار مهم و اثرگذار است و به این مهم توجه داریم، از سویی رسانه‌ها نیز مانند همه بخش‌های کشور نیازمند رشد و توسعه و ارتقا و همچنین آموزش و بازبینی هستند.

وی ادامه داد: حوزه رسانه عرصه بسیار حساس و مهمی است و عمل کردن به نحو صحیح بر مبنای رسالتی که برعهده رسانه قرار دارد بسیار مهم است چرا که عملکرد رسانه‌ها بر رشد و پیشرفت کشور اثر خواهد داشت.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی با اشاره به حجم بالای رخدادها و رویدادهای فرهنگی و هنری در استان اصفهان افزود: در آبان ماه شاهد برگزاری اختتامیه جشنواره مطبوعات و همچنین جشنواره تئاتر استان اصفهان هستیم، همچنین هفته کتاب و کتابخوانی و برگزاری نمایشگاه کتاب استان اصفهان از دیگر رویدادهای آبان ماه است.

حجت الاسلام انصاری برگزاری جشنواره مطبوعات را مؤثر در زمینه ارتقا فعالیت رسانه‌ها برشمرد و تصریح کرد: ایجاد تحول و توسعه کیفی و تحکیم ارتباط و همکاری اصحاب رسانه همچنین افزایش انگیزه، از مهمترین اهدافی است که جشنواره مطبوعات استان اصفهان دنبال می‌کند.

وی بر ضرورت استفاده حداکثری از ظرفیت های اصحاب رسانه و رسانه‌های استان اصفهان تأکید کرد و گفت: استان اصفهان از مطبوعات و رسانه‌های فعال و اصحاب رسانه بسیار توانمند و با سطح بسیار خوبی برخوردار است، امیدوار هستیم از طریق جشنواره مطبوعات بتوانیم به بخشی از این ظرفیت‌ها دست پیدا کنیم.

جشنواره مطبوعات استانی

وی با اشاره به استفاده از داوران استانی در جشنواره مطبوعات استان اصفهان اظهار داشت: حدود ۸۰۰ اثر به جشنواره مطبوعات استان اصفهان ارسال شده است و اختتامیه جشنواره با حضور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد برگزار خواهد شد.

نمایشگاه کتاب اصفهان

حجت الاسلام انصاری با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب استان اصفهان خبرداد و خاطرنشان کرد: سرانه مطالعه در کشور ما وضعیت مطلوب و مناسبی ندارد و این موضوع علیرغم همه فعالیت‌های اصفهان در عرصه فرهنگ و هنر، در این شهر و استان بسیار به چشم می‌خورد و لازم است در این زمینه اقدامات مناسب صورت بگیرد.

وی با اشاره به استقبال خوب مردم اصفهان از نمایشگاه کتاب استان اصفهان در سال ۹۷ تصریح کرد: نمایشگاه کتاب استان اصفهان از ۱۸ آبان ماه تا ۲۳ آبان ماه در محل نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان پذیران عموم مردم و علاقمندان به کتاب است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان ادامه داد: ۵۰ ناشر استان در این نمایشگاه حضور خواهند داشت و این توجه به ناشران استانی رویکردی است که از سال گذشته آغاز شده است و همچنین ۶۰۰ ناشر از نقاط مختلف کشور درنمایشگاه حضور خواهند داشت.

حجت الاسلام انصاری با بیان اینکه سال گذشته ۹۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب استان اصفهان ارائه شد، اظهار کرد: امسال تا کنون بیش از یکصد هزار عنوان کتاب برای نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و ایجاد چالش برای ارائه تخفیف برای نمایشگاه کتاب استان اصفهان، از فراهم شدن یک میلیارد و پانصد میلیون تومان بن تخفیف برای نمایشگاه کتاب استان اصفهان  خبرداد و گفت: ۳۰ درصد تخفیف در نمایشگاه ارائه خواهد شد که ۲۰ درصد از طریق بن‌ها و ۱۰ درصد نیز توسط ناشران ارائه خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب نیز مانند جشنواره مطبوعات به بخش خصوصی واگذار شده است خاطرنشان کرد: البته این به معنای عدم نظارت ارشاد نیست ؛با این حال در چنین برنامه‌هایی از پشتیبانی استانی خوبی برخوردار نیستیم، اما علیرغم همه سختی‌ها و دشواری ها، تعاونی ناشران کتاب استان نمایشگاه کتاب را به خوبی برگزار کرد و امسال نیز همت تعاونی ناشران بر این است که جشنواره چیزی از سال گذشته کم نداشته باشد، اگرچه حوزه نشر با مشکلات و چالش‌هایی روبرو است.

حجت الاسلام انصاری با بیان اینکه بیستم تا ۲۴ آبان‌ماه جشنواره تئاتر استان اصفهان برگزار خواهد شد، عنوان کرد: رشته تئاتر یکی از رشته‌های زیر ساختی و اصلی است و رشته‌های هنری و فرهنگی و فکری بسیاری یک نمایش را تشکیل می‌دهند و نمایش یک نمایشگاه اندیشه فرهنگی است.

وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر می‌تواند در رشد و تعالی تئاتر استان بسیار مؤثر باشد خاطر نشان کرد: امسال ۳۰ نمایش به جشنواره ارائه شده است که ۱۰ اثر به بخش اصلی راه یافته‌اند و ۵ اثر نیز در بخش جنبی حضور خواهند داشت.

وی از برگزاری نخستین هفته قرآن و عترت در زمستان در استان اصفهان خبرداد و تصریح کرد: استان اصفهان یکی از استان‌های پیشرو در عرصه فعالیت‌های قرآنی و دینی است.

استان اصفهان اصفهان فرهنگ و ارشاد اسلامی مطبوعات نمایشگاه کتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر