کد خبر: 828099 A

نوروزی بیان کرد:

رئیس گروه تحقیقات اداره کل هواشناسی استان قزوین گفت: 62.7 درصد مساحت شهرستان آبیک در وضعیت نرمال قرار دارد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان آبیک با حضور شهرام احمدپور فرماندار این شهرستان و جمعی از مسئولان برگزار شد.

حسن نوروزی رئیس گروه تحقیقات اداره کل هواشناسی استان قزوین در این جلسه گفت: میزان بارش در شهرستان آبیک در سال گذشته 386.8 بوده که نسبت به بلندمدت حدود 27.6 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: انتظار داریم میانگین متوسط بارش در شهرستان آبیک 50 میلیمتر باشد که انتظار 111.1 میلیمتر را هم داریم.

6 درصد خشکسالی خفیف در شهرستان آبیک

این مسئول ادامه داد: طی 10 سال اخیر خشکسالی خفیف در شهرستان آبیک داشتیم که حدود 6 درصد مساحت آن بوده، 62.7 درصد مساحت در وضعیت نرمال قرار دارد و حدود 20 درصد از مساحت این شهرستان هم در وضعیت ترسالی ضعیف قرار دارد.

رئیس گروه تحقیقات اداره کل هواشناسی استان قزوین ادامه داد: رطوبت نسبی در شهرستان آبیک از 53 تا 63 درصد است.

30 متخلف شناسایی شدند

فضل‌علی عبداللهی رئیس اداره منابع امور آب شهرستان آبیک هم در این جلسه اظهار کرد: از اردیبهشت ماه امسال تاکنون، نقشه‌های رودخانه‌ها تهیه و اقدامات دیگر انجام شده و کارهای بر زمین مانده 10 ساله به سرانجام رسیده است.

وی افزود: در پی انجام این اقدامات که حدود 40 درصد کارها انجام شده، 30 مورد متخلف شناسایی شده‌اند که در بستر رودخانه‌ها ساخت و ساز کرده بودند که نسبت به آزادسازی بسترهای رودخانه‌ها هم گام‌های برداشته شده است.

رئیس اداره منابع امور آب شهرستان آبیک ادامه داد: اگر ورودی‌های اتوبان شهر آبیک و خروجی‌های شهری پاکسازی و مرمت شوند در زمان وقوع سیل یا سیلاب مشکلی پیش نمی‌آید.

عبداللهی اضافه کرد: حدود 40 شکایت داشتیم که تاکنون 12 مورد آزادسازی حرایم متصرفه صورت گرفته و آبیک نخستین شهرستان در استان است که نسبت به این مهم اقدام کرده و قزوین دومین شهرستان است.

در این جلسه بر مشخص کردن مکان‌های مختلف برای اسکان موقت مسافران در زمان وقوع بحران سیل و غیره، انجام کار کارشناسی بر روی نقاط حادثه‌خیر شهر آبیک در زمان وقوع سیلاب و داشتن مرجع دقیق و عمومی و اطلاع‌رسانی موثق برای افزایش مشارکت مردم در زمان بحران تاکید شد.

استان قزوین خشکسالی ساخت و ساز سیل هواشناسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر