کد خبر: 828045 A

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان:

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان حاره ای در فاصله 900 کیلومتری چابهار قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محسن حیدری گفت: طوفان حارهای کیار پس از پیشروی بیش از 500 کیلومتری به سمت شمال غرب، اکنون در مدار 18 درجه شمالی و در فاصله 900 کیلومتری از بندر چابهار قرار گرفته است.

حیدری افزود: این طوفان دیروز تبدیل به طوفان حارهای فوق العاده شدید نوع 4 شد که بیشینه سرعت باد در محدوده فعالیت آن به بیش از 250 کیلومتر بر ساعت می رسد.

وی عنوان کرد: این طوفان بارشهای سنگینی هم در محدوده فعالیت خود به همراه داشته است به طوریکه مجموع بارش چند روز اخیر ایستگاههای هواشناسیHonavar  و Goa  در غرب هند به بیش از 300 میلی متر رسیده است.

عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: طوفان کیار سوم آبان در شمال اقیانوس هند و در فاصله 1500 کیلومتری از سواحل جنوب استان تشکیل شد و با حرکت شمال غرب سوی خود اکنون به مدار 18 درجه شمالی رسیده است.

رسانه های هندی طوفان کیار را قویترین طوفان شمال اقیانوس هند در 12 سال اخیر برشمردند و اعلام کردند که این قویترین طوفان حاره ای بعد از طوفان گونو در این منطقه است.

طوفان گونو در ژوئن سال 2007 در شمال اقیانوس هند تشکیل شد و در نهایت به سواحل جنوب کشور برخورد و خسارات زیادی به استانهای جنوبی ایران وارد کرد.

این طوفان آنقدر توسعه یافته بود که تردد کشتی‌ها از تنگه هرمز را نیز مختل کرد و موجب افزایش بهای جهانی نفت شد.

بر اساس اعلام هواشناسی طوفان کیار تا شنبه در شمال اقیانوس هند فعال است و مقصد نهایی آن به سمت سواحل کشور عمان است.

سیستان و بلوچستان عمان نفت هواشناسی چابهار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر