کد خبر: 827885 A

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان:

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سالیانه ۱۵ تن سماق خشک در عرصه های منابع طبیعی استان قزوین تولید می شود.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، علی اکبری با اعلام این خبر اظهار کرد: 15 تن سماق خشک تولیدی در سطح استان، از ۳۳ هکتار از عرصه های منابع طبیعی برداشت می شود .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین اضافه کرد: میانگین متوسط عملکرد این محصول  ۴۰۰ تا ۶۰۰ کیلو گرم در هکتار و پراکنش آن در سطح استان در اراضی دشت تا مناطق کوهپایه ای است .

اکبری عنوان کرد: با توجه به خواص ویژه سماق در مسائل تغذیه ای و افزایش قیمت و همچنین ویژگی های فیزیولوژیکی این گیاه به کم بودن نیاز آبی و کم بودن آفات و بیماری های خسارت زا تمایل بهره برداران را به منظور توسعه کشت این محصول بیشتر کرده است.

وی افزود: درختچه سماق دارای گلبرگ سفید تا قهوه ایی و میوه آن ارغوانی است که ارتفاع آن تا ۳ متر هم می رسد.

 این مقام مسئول بیان کرد: در راستای طرح حمایت از گیاهان دارویی و کمک به بهره برداران، از اعتبارات تبصره ای و یارانه ای بلاعوض برای توسعه این محصول استفاده می شود .

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین خاطرنشان کرد: سماق دارای املاح معدنی همچون آلومینیوم، کلسیم، مس، آهن، پتاسیم و منیزیم است.

اکبری اصلاح خاک و جلوگیری از فرسایش و کنترل سیلاب ها را از مهمترین مزایای کشت سماق ذکر کرد .

وی عنوان کرد: گیاه سماق دارای نیاز آبی بسیار کمی بوده به همین منظور در اراضی کم آب قابل توسعه است.

 این مقام مسئول با بیان این  مطلب که میوه و دانه سماق دارای اثرات بسیار خوبی در بدن انسان دارد، گفت: بهبود زخم، بند آورنده خون، کاهش کلسترول و آنتی اکسیدان، ضد مالاریا و ضد دیابت از مهمترین مصارف پزشکی این گیاه است .

استان قزوین جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان منابع طبیعی یارانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر