کد خبر: 827884 A

رئیس کل دادگستری استان خبرداد:

رئیس کل دادگستری استان قزوین از آزادی 92 زندانی جرائم غیرعمد طی شش ماهه نخست سال جاری در استان قزوین خبرداد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از قزوین، حجت الاسلام و المسلمین قدرتی در مراسم تجلیل از شاکیان زن، که نسبت به زندانیان اعلام رضایت کردند،گفت: گام‌های خیر خواهانه‌ای که در ستاد دیه به کمک مسئولان و خیرین برداشته شده است توانسته در سال 97 تعداد 267 نفر زندانی را آزاد کند و از ابتدای سال جاری تعداد 92 نفر زندانی با پرداخت مبالغی به صورت بلاعوض و وام های بلند مدت و بدون بهره آزاد شده اند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین اظهار کرد: در حال حاضر تعداد 270 نفر زندانی مالی و جرائم غیرعمد  نیازمند در زندان استان به سر می برند، که از این تعداد 15 نفر زن هستند.

قدرتی افزود: از مهمترین گروه تاثیرگذار که زمینه آزادی زندانیان را فراهم کرده اند، شکات زندانیان است به طوری که در سال 97 مبلغ 401 میلیارد ریال و در 6 ماهه نخست سال جاری نیز 105 میلیارد ریال با مشارکت و از طریق شاکیان، زندانیان مورد تخفیف و گذشت قرار گرفته و این شکات بخش عمده ای از حق و حقوق قانونی خود را گذشت کرده اند که در این میان شاکیان زن بیشترین سهم را داشته اند.

وی ادامه داد: اگر شکات این زندانیان حاضر به همکاری با مراجع قضایی و ستاد دیه نبوده و از مطالبات خود گذشت‌نمی‌کردند، کمتر زندانی‌ای می‌توانست آزاد شود، توجه به مشکلات و گرفتاری های مردم و مسئولیت‌های اجتماعی افراد و آحاد جامعه نسبت به یکدیگر همواره مورد توجه دین مبین اسلام قرار گرفت است و مورد تاکید و توجه ائمه و  معصومین(ع) بوده است.

 مقام ارشد قضایی عنوان کرد: تا کنون مطالبات شکات خانم بالغ بر  295  میلیارد ریال، بوده که مبلغی نزدیک به 282 میلیارد ریال را گذشت کرده اند و ستاد دیه با پرداخت بیش از 13  میلیارد ریال زمینه آزادی 42 زندانی را فراهم کرده است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین یادآور شد: هر چند در وقوع تصادفات و محکومیت های مالی، شخص محکوم با بی مبالاتی، بی احتیاطی یا عدم مهارت،  مقصر است، اما دستگیری افتادگان به خصوص مساعدت به خانواده زندانیان امری انسانی و معقول است و امروز ما  اینجا گرد هم آمده ایم تا این رفتار انسانی و خداپسندانه را اجر نهیم.

قدرتی خاطر نشان کرد: ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و کمک به زندانیان نیازمند در سال 1369تشکیل شد، که پشتوانه حمایت‌های مقام معظم رهبری، مسئولان بلند پایه نظام مقدس جمهوری اسلامی و خیرین و نیکوکاران عزیز موجبات آزادی تعداد زیادی از زندانیان جرائم غیرعمد را در سطح کشور فراهم کرده است.

وی بیان کرد: این کار خیرخواهانه زمینه‌ساز نشر توسعه فرهنگ‌عفو در جامعه و همچنین در مبانی دینی، ملی، صلح و سازش است و آثار مثبت عاطفی را در جامعه به همراه دارد.

مراسم تجلیل از شاکیان زن، که نسبت به زندانیان اعلام رضایت کردند، در راستای اجرای سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان، با حضور رئیس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان، در زندان مرکزی قزوین برگزار شد.

استان قزوین حقوق خانواده نظام مقدس جمهوری اسلامی دادگستری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر