کد خبر: 826907 A

همتی خبر داد:

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از کشف یک عرصه دارای فسیل متعلق به دوران اول زمین شناسی با قدمتی چند صد میلیون ساله در شهرستان خلیل آباد خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، تورج همتی ضمن اشاره به اینکه این مجموعه فسیل شامل دو کفه ای ها، بازوپایان، مرجان ها و کرینوئیدها است گفت: این محوطه عمدتاً از سنگهای آهکی تشکیل شده است که حین گشت و کنترل همکارانم در مناطق طبیعی شهرستان خلیل آباد به مساحت بیش از صدها هکتار شناسایی شده است .

وی ضمن اشاره به اینکه سنگواره های این سایت بنا به اعلام نظر متخصصان زمین شناسی ،مربوط است به دوره دونین که دوره چهارم از دوران پالئوزوئیک به شمار می رود گفت: پیشروی دریا در این دوره  که به دوره ماهی ها مشهور است،باعث افزایش مرجانها شده است واز دیگر مشخصات دوره دونین می توان به ظهور ماهیهای فاقد دندان و آرواره و نخستین حشرات اشاره کرد ضمن اینکه گیاهان خشکی از جمله نهانزادان آوندی در دونین توسعه یافتند و گسترش رسوبات آهکی و تبخیری حاکی از آب و هوای گرم در این دوره است.

این مقام مسئول افزود:حفاظت از تاریخ طبیعی کشور، شناسایی و معرفی آن از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست به شمار می رود که در این خصوص سنگواره ها و محوطه های مشمول آن نیز اهمیت ویژه ای در تاریخ  طبیعی کشور دارند.

همتی با اشاره به اینکه نمونه هایی از فسیل های برداشت شده از این سایت در موزه تنوع زیستی و تاریخ طبیعی استان به نمایش گذاشته شده است گفت: موزه تنوع زیستی و تاریخ طبیعی شهرستان خلیل آباد نیز در مرکز تحقیقات زیست محیطی این شهرستان در حال احداث است و علاقمندان می توانند بزودی نمونه هایی از این فسیل را در موزه شهرستان نیز مشاهده کنند.

گفتنی است با هدف توجه عموم به ارزش های علمی و آشنایی بیشتر با رشته دیرینه شناسی، سوم آبان ماه با عنوان روز ملی فسیل نامگذاری شده است.

حشرات سازمان حفاظت محیط زیست مشهد زمین شناسی محیط زیست خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر