کد خبر: 824898 A

نماینده مردم اصفهان مطرح کرد:

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی از کاهش حقآبه کشاورزان این استان انتقاد کرد.

به گزارش ایلنا، حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی از اقدام دولت برای کاهش حق حقابه داران اصفهان انتقاد کرد و گفت: مردم اصفهان با تأمین آب آشامیدنی شهرستان‌های بن و بروجن مخالفتی ندارند.

موسوی افزود: براساس گفته‌های وزارت نیرو، استان چهارمحال و بختیاری به 237 میلیون مترمکعب سهم‌آبه نیاز دارد که هم اکنون برداشت آب در این استان از زاینده رود حدود 330 میلیون متر مکعب است.

وی اضافه کرد: وزارت نیرو بنا دارد سهمیه سنگینی برای شهرستان‌های بن و بروجن در نظر بگیرد چرا که بر اساس فرمول تعریف شده این شهرستان حدود 150 هزار نفر جمعیت دارد و آب مورد نیاز این جمعیت سالانه سه میلیون و 700 مترمکعب است.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی افزود: درباره اصلاح مرز دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری نامه‌ای از وزارت کشور در اختیار داریم اما باید مشخص شود برای اجرای طرح انتقال آب، حقآبه کدام کشاورز انتقال خواهد پیدا کرد.

حیدرعلی عابدی از نمایندگان مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم در این زمینه گفت: معاون امنیتی وزارت کشور که باید مسئولیت امنیت کشور را به عهده داشته باشد متأسفانه با تصمیمات غلط و غیرکارشناسی طرح غیرقانونی انتقال آب از زاینده رود را مطرح کرده و مسئولیت هرگونه عواقب این مسئله به عهده وزیر کشور است.

از وسعت 26 هزار و 917 کیلومتری حوزه آبریز زاینده رود، بیش از 92 درصد آن در استان اصفهان و بیش از هفت درصد آن در استان چهار محال و بختیاری است.

حقآبه زاینده رود و تالاب گاوخونی در استان اصفهان در مجموع ۱۷۶ میلیون متر مکعب در سال است.

طبق مصوب دهمین نشست شورای عالی آب ( مصوبه ۹ ماده ای) و شورای امنیت ملی و شورای هماهنگی، برداشت بی رویه آب از زاینده رود غیر قانونی است.

اصفهان تالاب مجلس شورای اسلامی وزارت کشور کشاورزان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر