کد خبر: 824664 A

شورای ساماندهی مبادلات مرزی خراسان رضوی، با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه های متولی و فعالان این بخش، در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد،حقیقی مدیر بازارچه های مرزی در این جلسه با اشاره به آمار صادرات و واردات از بازارچه‌های مرزی استان طی 6 ماه نخست سال جاری عنوان کرد: در بازه مذکور، 75 میلیون و 497 هزار و 726 دلار کالا از بازارچه‌های مرزی استان صادر شده که وزن آن 118 هزار و  314 تن بوده است.

وی خاطرنشان کرد: حدود 9233 خودروی ایرانی نیز طی همین مدت در مرز دوغارون تردد داشته‌اند. به طور کلی 15 هزار و 641 کامیون در مرز دو کشور تردد نموده اند که این رقم رشدی 3 درصدی در مقایسه با سال گذشته را نشان می دهد.

حقیقی در خصوص میزان اشتغال بازارچه‌های مرزی استان گفت: در دو بازارچه مرزی استان 446 شغل به صورت مستقیم و 250 شغل به صورت غیرمستقیم ایجاد شده است. به طور کلی تا حاشیه 45 کیلومتری مرزها حدود 1000 مورد اشتغال ایجاد شده که این میزان با اشتغال غیرمستقیم خارج از نقاط مرزی به حدود 2 تا 3 هزار نفر می‌رسد. همچنین در مرزهای دوغارون و باجگیران بیش از 340 تبعه خارجی مشغول به کار هستند.

این مقام مسئول بر لزوم تغییر نرخ خدمات دولتی در بازارچه‌های مرزی استان تاکید کرد و افزود: در بازارچه‌های مرزی استان، خصوصا در مرز دوغارون، شرایطی ایجاد شده که براساس آن نرخ‌های خدمات دولتی خیلی پایین بوده و میزان آن کمتر از نرخ‌های گمرک و پایانه‌هاست. این مسئله موجب شده تا میل به حضور و کار در بازارچه‌های مرزی افزایش پیدا کند. این موضوع می‌تواند هم یک مزیت و هم یک تهدید باشد. مزیت چنین وضعیتی افزایش میزان اشتغال و تسهیل در صادرات است اما باید توجه داشت تمامی پرسنل ما در مرز حدود 5 نفر هستند که با ازدحام جمعیت، این تعداد کم نیرو می‌تواند یک تهدید به شمار آید.

حقیقی تصریح کرد: هزینه‌های خدمات دولتی در بازارچه‌های مرزی از سال 94 هیچ تغییری نداشته و ضروریست تا به روز شود. در این خصوص لازم است نرخ‌ خدمات دولتی متناسب با رشد شهرستان‌ها و نرخ‌های موجود تطبیق داده شود. براساس قانون بودجه سال 98 تعیین نرخ‌های خدمات دولتی در بازارچه‌های مرزی به ما تفویض شده و برای تعیین نرخ‌های جدید چند پارامتر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به تفاوت نرخ‌های خدمات دولتی با نرخ‌های سایر خدمات خاطرنشان کرد: در حال حاضر از یک خودرو برای استفاده از پارکینگ بازارچه مرزی در 24 ساعت نخست 5000 و در 24 ساعت بعدی 3000 تومان دریافت می‌شود؛ در حالی که همین قیمت در پارکینگ‌های شهرداری 25 تا 30 هزار تومان است. برای رفع این مسائل قرار است این خدمات به بخش خصوصی واگذار ‌شود و سقفی هم برای دریافت خدمات در نظر گرفته شده است. این واگذاری به صورت مناقصه خواهد بود.

بخش خصوصی خراسان رضوی خودرو واردات قانون بودجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر