کد خبر: 824162 A

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی:

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: حفظ کاربری اراضی کشاورزی و منابع طبیعی از وظایف اصلی جهاد کشاورزی است.

 به گزارش خبرنگار ایلنا از کاشمر، محمدرضا اورانی در مراسم تودیع و معارفه رئیس جهاد کشاورزی کاشمر با بیان اینکه اگر در زمینه تخریب و تصرف اراضی کوتاهی کنیم هر شهرستان رو به رشد در آینده برای اجرای طرح‎های توسعه‌ای با مشکل مواجه خواهد شد، گفت : آب یک ثروت ملی متعلق به نسل‎های آینده است و زمین نیز همیشه یکی از پنج ابزار قدرت محسوب می‌شود که با توجه به اینکه سوداگری زیادی در بخش زمین وجود دارد، بسیاری از هنجارهای امروز جامعه به خاطر تصرف و تخریب اراضی بوده است.

اورانی افزود: یکی از رسالت‎های سازمان جهاد کشاورزی در حوزه بخش کشاورزی برخورد با متخلفان است، برای تحقق این مهم نیازمند حمایت فرماندار و شورای تامین هر شهرستانی هستیم و در برخورد با متخلفان، محافظه‎کاری و مماشات وجود نخواهد داشت.

 مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: با توجه به اقلیم خشک و نیمه‌خشک استان خراسان رضوی، اصلاح و بهینه‌سازی مصرف آب ضرورت دارد، متاسفانه شرایط سفره‌های آب زیرزمینی وضعیت خوبی ندارندوباید در جهت اصلاح روش‎ها و کاهش مصرف آب تلاش‌های بیشتری داشته باشیم .

اورانی با بیان اینکه ۱۳۰ درصد منابع آبی خراسان رضوی در حال مصرف است، این میزان برداشت را برای سفره‎های زیرزمینی همانند سم دانست و گفت: با توجه به اینکه ۸۵ درصد آب سفره‌های زیرزمینی در بخش کشاورزی مصرف می‎شود، باید در جهت هدر رفت آب با استفاده از ارقام و بذور مختلف و نهال با نیاز آبی کم، اصلاح خاک، سایبان‌دار کردن باغات، توسعه کشت گلخانه‎ای و استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری تلاش بیشتری کنیم.

وی ادامه داد: به اندازه‎ای که بخش کشاورزی به آموزش، ترویج و توانمندسازی نیاز دارد به پول نیاز ندارد، باید با ارائه آموزش‎های لازم و توانمندسازی کشاورزان به سمت افزایش بهره‌وری بریم.

جامعه جهاد کشاورزی رشد کشاورزی و منابع طبیعی جهاد کشاورزی خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر