کد خبر: 822566 A

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین:

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قزوین گفت: 26 هزار مصرف کننده مواد مخدر در استان قزوین توسط پلیس مورد شناسایی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، اردشیر صفاپور در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر قزوین افزود: همچنین ۲۴۵ معتاد متجاهر امسال دستگیر و در مراکز متادون درمانی نگهداری شده و تحت مراقبت هستند.

این مسئول با بیان اینکه ۲.۹۷ درصد جمعیت استان دارای اعتیاد به مواد مخدر هستند، افزود: استان قزوین، از لحاظ شیوع شناسی مصرف مواد در حوزه‌های مختلف جزو استان‌های رده پایین است.

وی با اشاره به فعالیت پنج کمیته تخصصی درمان، فرهنگ پیشگیری، مقابله، حقوقی و قضایی و مشارکت‌های مردمی در ستاد مبارزه با مواد مخدر استان،اظهار داشت: ستاد مبارزه با مواد مخدر استان با شعار یاریگر هم باشیم، فرهنگ پیشگیری و لزوم آگاه سازی جامعه را در دستور کار خود قرار داده است.

صفاپور اضافه کرد: بر همین اساس همه اقشار جامعه شامل خانواده ها، نهادهای آموزشی، فرهنگی، نظامی و انتظامی باید کمک کنند تا بتوانیم در زمینه فرهنگ پیشگیری از مصرف مواد مخدر اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی اظهار داشت: پیشگیری یکی از مهم ترین اولویت‌های ما در حوزه مواد مخدر است که در این راستا دانش آموزان، اولیا، مربیان آموزشی، جامعه کارگری و نظامی به عنوان جامعه هدف هستند.

صفاپور با اشاره به کاهش سن اعتیاد در جامعه تاکید کرد: آموزش و پرورش وظیفه خطیری در پیشگیری و آگاهی این قشر از جامعه برعهده دارد چرا که براساس برخی آمارها حدود ۲۰ درصد دانش آموزان اولین تجربه مصرف مواد را دارند.

این مسئول افزود: بیشتر معتادان جامعه ما در گروه سنی ۳۰ تا ۴۰سال هستند و اعتیاد بانوان هم نگران کننده است و باید برای کاهش این وضعیت برخی مراکز مانند آرایشگاههای زنانه و باشگاههای ورزشی مراقبت بیشتری شوند.

وی افزود: در حال حاضر ۱۱۹ مرکز متادون درمانی دراستان فعال است و ۴۸ سمن سازمان مردم نهاد نیز با رویکرد مقابله با آسیب های مصرف مواد مخدر در استان به فعالیت می پردازند.

صفاپور در بحث پیشگیری و برخورد با معتادان متهاجر نیز گفت: چهار مرکز (شیلتر) شبانه آقا و خانم و ۲ مرکز نگهداری بهبود یافتگان خانم در استان وجود دارد که در بحث ساماندهی این مراکز همه دستگاههای قضایی، انتظامی و شهرداری همکاری دارند.

استان قزوین اعتیاد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر معتاد مواد مخدر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر