کد خبر: 821300 A

وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی مطرح کرد:

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: انتظارات مقام معظم رهبری برای ساماندهی توس پس از 25 سال در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علی اصغر مونسان در بازدید از طرح احیای برج و باروی توس با بیان این مطلب گفت: مقام معظم رهبری دربازدید سال 1375 از مجموعه تاریخی فرهنگی توس، انتظاراتی داشته اند، که به نظر می آید بعد از گذشت بیش از 25 سال انتظارات برآورده نشده است.

وی ادامه داد: اکنون با انجام اقداماتی انتظارات مقام معظم رهبری درباره مجموعه توس برآورده می شود.

مونسان با بیان این که اجرای عملیات مرمت برج و بارو کار ارزشمند وسختی است، اظهار کرد: امیدواریم این برج و بارو در محیط 360 هکتاری شهر تاریخی توس اجرا شود.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآورشد: با فعالیت هایی که قرار شد شهرداری در محدوده توس انجام شود، به نظر می آید که مجموعه توس به قطب قوس گردشگری برای کشور و برای خراسان رضوی تبدیل شود.

مونسان درباره اعتبارات احیای برج و باروی توس گفت: در فاز نخست که برج و بارو به طول 350 متر احیا می‌شود، 2 میلیارد و 400 میلیون تومان اختصاص یافته است.

وی ادامه داد: این فرآیند را ادامه خواهیم داد تا برج و بارو به صورت کامل در محیط 360 هکتاری شهر تاریخی توس اجرا شود.

مونسان در پاسخ به سئوالی یکی از خبرنگاران درباره تاثیر احیای برج و بارو در فرآیند ثبت جهانی توس اظهار کرد: اجرا عملیات مرمت و احیای برج و بارو خیلی می تواند به ثبت جهانی توس کمک کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآورشد: برای ثبت جهانی سالیانه هر کشور یک سهمیه دارد که بناهای تاریخی و میراث فرهنگی ما نیز در صف قرار دارند تا بر اساس نوبت در فهرست میراث جهانی به ثبت برسند.

مونسان گفت: ان شاا... با اقداماتی که در توس انجام می‌شود، امیدواریم بتوانیم پرونده ثبت جهانی توس را آماده کنیم و در اولویت بالاتر، توس هم به ثبت جهانی برسد.

 گفتنی است، رهبر معظم انقلاب در ۱۹ تیر ۱۳۷۵ و بعد از بازدید از محوطه تاریخی توس دستخطی نوشتند، در بخشی از دست نوشته ایشان آمده است: دولت موظف است با همت به کار در این بخش بپردازد و آنچه تا کنون شده بسی کمتر از اندازه‌ی بایسته است، به امید دنبال‌گیری و با سپاس از مسئولان و پژوهشگران.

دولت رهبر معظم انقلاب گردشگری گردشگری و صنایع دستی مقام معظم رهبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر