کد خبر: 821247 A

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی از برگزاری تور آشناسازی کلات ویژه راهنمایان گردشگری و دفاتر خدمات مسافرتی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، یوسف بیدخوری در تشریح این خبر گفت: این تور یک روزه به مناسبت روز روستا و عشایربا هدف معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان کلات برگزار شد.

وی ادامه داد: در این تور با هماهنگی هایی که از سوی فرماندار شهرستان انجام شده بود، 30 نفر از راهنمایان گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگری از مناطق ارتکند و لائین بازدید کردند.

بیدخوری افزود: هم چنین نمایشگاهی با چادرهای عشایری در روستای لائین برگزار و توانمندی های مناطق روستائی و عشایری ، سوغات و صنایع دستی شهرستان کلات در معرض دید عموم قرار گرفت.

وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری کلات اظهار کرد: این شهرستان شامل دهستان های لایین، کبود گنبد، پساکوه و زاوین و دارای 140 روستا و آبادی است و اقوام مختلف شامل کرد، فارش، لک، عرب و ترکمن در این شهرستان حضور دارند که هریک از آن ها از ایل ها و طوایف گوناگون تشکیل شده اند.

بیدخوری با بیان این که کلات در میان رشته کوه هزار مسجد قرار گرفته و این رشته کوه از جانب جنوب غربی حائلی طبیعی است که این شهر را از مشهد و چناران جدا ساخته است، گفت: باران های مستمر بهاری و پاییزی باعث سر سبزی دامنه ها و کوهپایه ها شده و گله داری و دامداری را در این منطقه رونق داده است. رودخانه پر آب ارچنگان و ایده لیک، لایین کهنه، ارتکند و دره قره سو از نواحی خوش آب و هوای کلات به شمار می روند. 

او افزود: کاخ خورشید، مسجد کبود گنبد و ابنیه تاریخی شهر کلات نادر نیز از جمله اماکن تاریخی این شهرستان است که با اقبال گردشگران مواجه بوده است.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی با بیان این که بیش از 30 نفر در این تور حضور داشتند، اظهار کرد: با هماهنگی انجام شده، این تور درهر ماه به یکی از شهرستان های استان برگزار خواهد شد تا زمینه رونق اقتصاد گردشگری در شهرستان ها و روستاهای استان فراهم شود.

گفتنی است در این شهرستان بیش از 30 اثر، محوطه و تپه تاریخی در فهرست میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.

خراسان رضوی فرماندار شهرستان گردشگری گردشگری و صنایع دستی مسجد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر