کد خبر: 820953 A

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین:

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: نرخ بیکاری استان قزوین در پایان شهریورماه امسال از ۱۱ به ۸.۲ دهم درصد رسیده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا در قزوین، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین روز چهارشنبه در دیدار مدیران دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با هدایت الله جمالی پور استاندار قزوین، افزود:در سال جاری برنامه‌های اشتغال فراگیر و روستایی استان خروجی خوبی داشته و در نتیجه میزان نرخ بیکاری، تعدیل نیرو و برقراری بیمه بیکاری در استان کاهش یافته است.

مسعود بابایی اضافه کرد: نرخ بیکاری استان قزوین در پایان شهریورماه امسال از ۱۱ به ۸.۲ دهم درصد رسیده است که با توجه به نرخ ۴۲.۸ درصدی مشارکت اقتصادی استان رونق خوبی محسوب می‌شود.

بابایی ادامه داد: در این مدت، میزان برقراری بیمه بیکاری برای مشمولان قانون کار هم سه هزار و سه نفر بوده که نسبت به مدت مشابه قبل ۲۴ درصد کاهش داشته است.

وی، مشکل بیکاری را در کشور از نوع ساختاری دانست و گفت: این نوع بیکاری متاثر از ۲ عامل بوده که یکی از آنها شکست در ساختارهای زمانی است به این معنا که بروز برخی حوادث غیر مترقبه مانند تحریم‌ها می‌تواند بر اشتغال تاثیر بگذارد.  

بابایی اضافه کرد: همچنین اهمیت آموزش‌های فنی و حرفه ای یکی دیگر از این ۲ عامل است چون بخش عمده افراد جویای کار، فاقد مهارت‌های فنی و حرفه ای هستند.

وی در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: سال گذشته اعتبار تخصیص یافته به این مشاغل ۵۴ میلیارد ریال بود که امسال با افزایش بیش از ۲ برابری به ۱۴۰ میلیارد ریال رسید.

بابایی یادآور شد: همچنین در حوزه اعتبارات روستایی نیز امسال یک هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان همچنین از کاهش تعداد جویندگان کار خبر داد و گفت: از مجموع ۶ هزار فرصت شغلی ایجاد شده در نیمه نخست امسال هزار و ۹۶۳ نفر با تمرکز بیشتر بر حوزه صنعت به کار گمارده شدند.

بابایی، تعداد واحدهای تولیدی مشکل دار استان را نیز ۵۶ مورد عنوان کرد و افزود: طی سال‌های اخیر پیشنهاد رتبه بندی واحدهای تولیدی به کمیسیون امنیت کارگری ارایه شد تا معیاری برای معرفی واحدهای دارای مشکل و بحرانی داشته باشیم.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین افزود: در سال جاری ۱۱ واحد مشکل‌دار در استان قزوین مورد حمایت قرار گرفتند که از این میان هزار و ۷۹۶ کارگر از حمایت‌های اداره کار برخوردار شدند.

 

استان قزوین بیکاری صنعت قانون کار کار و رفاه اجتماعی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر