کد خبر: 820312 A

در گفت و گو با ایلنا مطرح شد:

نماینده فارس در شورای عالی استان‌ها گفت: در شهرداری شیراز 4300 نیرو بدون ضابطه جذب شدند.

عبدالرزاق موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت : چهار هزار و 300 نفر نیرو بدون ضابطه در دوره قبلی مدیریت این شهرداری جذب شده‌اند که از این افراد تعدادی براساس رابطه خویشاوندی بوده است.

موسوی افزود: وزارت کشور برای شهرداری شیراز سه هزار و 619 پست تعیین کرده است که برای این کرسی‌های فنی و تخصصی شش هزار و 500 نفر اکنون در شهرداری به کار گرفته شده‌اند.

وی اظهار داشت: در دوره فعلی شهرداری شیراز تاکنون تنها حدود ۲۰۰ نفر جذب این نهاد شده‌اند.

رئیس شورای شهر شیراز ادامه داد: در حال حاضر مجموعه نیروهای شهرداری شیراز اعم از شرکتی و سایر نیروها حدود 12 هزار نفر است. شهرداری شیراز اکنون با حجم زیادی از فشارهای مالی مواجه است در صورتی که جوان‌هایی نیز هستند که از تخصص بالایی برخوردارند اما نتوانستند در سال‌های اخیر بر اساس شایستگی وارد این مجموعه شوند.

موسوی گفت: امروز بحث منابع مالی شهرداری ها بحثی بسیار جدی است. برخی از شهرداری‌ها در کشور در پرداخت حقوق پرسنل‌شان با مشکل مواجهند. هم اکنون بحث لایحه افزایش مالیات بر ارزش افزوده در مجلس بسیار داغ است. نمایندگان یا دولت به دنبال این هدف هستند که بخشی از اختیار وضع عوارض را ازشهرداری ها سلب کنند و دولت خودش اختیار این کار را در دست بگیرد.

وی عنوان کرد: این اقدام دولت باعث کاهش درآمد شهرداری‌ها می شود که این کاهش درآمدها باعث محدودیت های شهرداری بیشتر خواهد شد که با شرایط پیش رو شهرداری‌ها ناچارند نیروهای انسانی و طرح های عمرانی را کاهش دهند که این اقدام پیامدهای منفی اجتماعی را در بر خواهد داشت.

نماینده فارس در شورای عالی استان ها افزود: نمایندگان مجلس و دولت حتما باید به پیامدهای منفی این طرح توجه داشته باشند. امروز مهم‌ترین بستری که برای جذب کمک‌های مردمی وجود دارد هم به لحاظ فکری و هم مالی برای اداره شهر شهرداری‌ها و شوراها هستند و این فرصت از سوی مردم نباید سلب شود. اگر درآمدهای محلی تبدیل به درآمدهای ملی شود قطعا مشارکت مردم کاهش پیدا خواهد کرد.

موسوی گفت: قطعا مردمی که در شهر زندگی می کنند اگر مطمئن شوند عوارضی را که دارند پرداخت می کنند در همان شهر هزینه می شود با انگیزه بیشتری عوارض را خواهند پرداخت و تجربه ثابت کرده که هرچه قدر کارها متمرکز شوند زمینه مشارکت مردمی کاهش خواهد یافت و فساد که امروز یکی از مشکلات اصلی جامعه ما است بیشتر خواهد شد.

درآمد مالیات شورای عالی استان ها مشارکت مردمی شورای شهر شیراز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر