کد خبر: 819729 A

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی خبرداد:

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی از افزایش سه برابری تلفات قاتل خاموش در این استان خبرداد.

به گزارش ایلنا، کمالی مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان‌شرقی گفت: در نیمه نخست امسال ۲۷ نفر در استان بر اثر مسمومیت با گاز منواکسیدکربن جان خود را از دست دادند که از این تعداد ۱۰ نفر زن بودند.

وی گفت: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که تعداد ۷ نفر فوت شده بود، حدود ۳ برابر افزایش یافته است. در مرداد ماه امسال تلفاتی بر اثر استنشاق گاز منوکسیدکربن در استان گزارش نشده است.

کمالی تصریح کرد: در مجموع سال گذشته ۳۴ نفر بر اثر استنشاق گاز سمی منواکسید کربن جان خود را از دست داده اند که از این تعداد ۱۰ نفر زن بودند. عمده‌ترین منبع تولید این گاز، سوختن ناقص نفت و گاز است، ولی اصولا در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی به خصوص در محیط‌های در بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود.

مدیرکل پزشکی قانونی آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت با مونو اکسید کربن را تشکیل می‌دهند.

کمالی علایم مسمومیت حاد با این گاز را سردرد، سرگیجه، تهوع و استفراغ و گاه درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج و اغما دانست و افزود: در بیماران مبتلا به ناراحتی‌های قلبی ممکن است تشدید بیماری یک علامت هشدار دهنده باشد.

کمالی اضافه کرد: باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته نظیر فلج عضوی یا اختلال قوای مغز می‌شود.

آذربایجان شرقی کربن گاز مغز نفت و گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر