کد خبر: 818655 A

عضو انجمن اقتصاددانان ایران:

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به داده های مرکز آمار ایران گفت: استان یزد بهشت مهاجران برای پیدا کردن شغل و کسب درآمد از محل کار است.

عباس علوی راد در گفت و گو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: مرکز آمار ایران اخیراً در گزارشی به بررسی ویژگی های مهاجران در دوره زمانی ۹۵-۱۳۹۰ به تفکیک استان های کشور پرداخته است.

وی بیان داشت: بر اساس این بررسی ها و داده ها یزد بهشت مهاجران برای پیدا کردن شغل و کسب درآمد از محل کار است به طوری که  فقط ۳/۱ درصد از جمعیت غیر فعال مهاجران به استان یزد دارای درآمد بدون کار هستند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران با بیان اینکه این سهم در کل مهاجران کشور ۴/۹ درصد و در استان البرز ۹/۶ درصد است ادامه داد: این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که مهاجران به استان یزد عمدتا به قصد کسب درآمد از محل کار آمده‌اند و دارایی نقدی و غیر نقدی چندانی با خود نداشته اند.

علوی راد افزود: همچنین نرخ بیکاری مهاجران به استان یزد طی دوره ۹۵-۱۳۹۰ برابر با ۱۱/۴ درصد بوده و این نرخ برای غیر مهاجران (یزدی های اصیل) ۱۲/۲ درصد بوده است.

وی اظهار داشت: بر اساس داده های منتشره از سوی مرکز آمار،  فقط ۳۸/۱ درصد از جمعیت غیر فعال مهاجران به استان یزد خانه دار هستند و این سهم در کل مهاجران کشور ۴۶/۴ درصد است. علاوه بر این، سهم افراد خانه دار از کل جمعیت غیر فعال یزدی های اصیل ۴۹/۹ درصد بوده است.

وی با اشاره به موفقیت نسبی زنان مهاجر عنوان کرد: در واقع زنان مهاجران به استان به طور قابل ملاحظه ای توانسته اند فرصت های شغلی بیشتری را در استان تصاحب و کسب درآمد از محل کار داشته باشند.

عضو انجمن اقتصاددانان ایران تصریح کرد: به نظر می رسد استان در کوتاه مدت پیرامون پدیده مهاجران به عنوان یک واقعیت موجود، نیازمند ارائه یک لایحه درخواست حمایت از وزارتخانه های مختلف دولت و در میان مدت نیز نیازمند یک راهبرد حساب شده و سازنده خواهد بود.

 

اشتغال مهاجرت یزد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر