کد خبر: 817951 A

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد:

رحمانی تاکید کرد: هیچ واحد تولیدی حق ندارد تولیدات خود را با قیمت کمتر از داخل صادر نماید.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، رضا رحمانی وزیر صمت شامگاه چهارشنبه در نشست فعالان اقتصادی و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد، بیان کرد: سفر به استان ها در دستور کار ما قرار دارد و جلسه امشب اگر آنالیز شود نکات و دستاوردهای خوبی دارد.

وی گفت: در یک جمع بندی کلی استان قزوین استانی صنعتی است و در بازدید از واحدها برنامه های تشریفاتی را منع کرده و بدون تبعیض از واحدهای تعطیل و مشکل دار و موفق بازدید می کنم اما معاون اقتصادی استان، تمام موارد صنعت را تهیه کرده و به ما ارجاع دهد.

وزیر صمت اظهار کرد: در جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم. سال گذشته کسانی که ما را ظالمانه تحریم کردند به دنبال تعطیلی صنعت بودند ک موفق به اهداف خود نشدند.

رحمانی عنوان کرد: آمار رسمی بانک مرکزی نشان می دهد در سه ماهه نخست سال گذشته رشد گروه صنعتی کشور منفی 9 بود که امسال این میزان به صفر رسیده و بدون تردید در سه ماه دوم این وضعیت مثبت می شود و مطمئنا با عنایات الهی و تلاش تولید کنندگان به سال آینده اقتصاد ما روند مثبت خواهد داشت.

وی افزود: باید از خود بپرسیم که چند درصد مشکلات تولید کشور قابل حل نبوده و ناشی از تحریم است، در حالی که مشکلات بزرگی را حل کرده ایم و چالش های حواله ارزی، فروش نرفتن نفت، مواد اولیه را پشت سر گذاشته ایم نباید از مشکلات کنونی نگران باشیم.

وزیر صمت تصریح کرد: در شرایطی که مازاد تولید صنعتی داریم باید به جای مواد غذایی محصولاتی مانند کاشی و سرامیک را صادر کنیم در حالی که سال قبل 380 میلیون متر تولید کاشی و سرامیک داشتیم که میزان مصرف هم 220 میلیون مترمربع بود و تا 60 میلیون متر ظرفیت صادرات داشتیم و 60 میلیون مترهم در دست احداث است.

رحمانی اضافه کرد: مهمترین مشکل صنعت در کشور ما نقدینگی است و ما اولویت خود را در 7 محور تعیین کرده ایم که نهضت ساخت کالای داخلی در دستور است و در این راستا واردات هر کالایی که نیاز کشور بوده و کشور قادر به تولید آن باشد را ممنوع می کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه تولید و اقتصاد ما نود درصد وابسته به سیستم بانکی است. لذا در صدد هستیم با راه اندازی صندوق های توسعه استانی یک منبع مالی برای استان ها تامین شود. در همین رستا واحدهایی که می توانند تولید کنند اما محصولشان به فروش نمی رسد مورد حمایت قرار می گیرند.

وزیر صمت تصریح کرد: امسال 2 هزار واحد راکد صنعتی در کشور فعال می شود و در نیمه دوم سال بر اساس توافق با بانک مرکزی 100 میلیارد تومان به صنعت و کشاورزی و گردشگری داده خواهد شد برهمین اساس صندوق های توسعه استان ها راهی برای کمک به بخش تولید است.

رحمانی یادآورشد: هیچ واحد تولیدی حق ندارد تولیدات خود را با قیمت کمتر از داخل، صادر نماید.

 

صنعت معدن و تجارت کشاورزی نقدینگی کاشی و سرامیک فعالان اقتصادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر