کد خبر: 817153 A

ازقندی در گفت و گو با ایلنا تشریح کرد:

رئیس اداره بهزیستی بجستان دلایل افزایش آمار ناشنوایان در این شهرستان را تشریح کرد.

مجید ازقندی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در بجستان گفت: در این شهرستان به دلیل دوری مسیر روستاها، ازدواج‌های فامیلی و نبود غربالگر در داخل شهرستان، والدین در هنگام مراجعه به مرکز بهداشت جهت چک نوزادان در صورت نبود غربالگر شنوایی به دلایل اهمیت ندادن به موضوع و با برسی ظاهری خودشان از مشکل ناشنوایی نوزادان غافل مانده و همین امر باعث افزایش آمار ناشنوایان در شهرستان شده‌ است .

رئیس اداره بهزیستی بجستان ادامه داد : در حال حاضر 148 توان یاب کم‌ شنوا و ‌ناشنوا در بجستان داریم که سرپرستان ناشنوا بنابر تقاضا و‌ میزان معلولیت کمک هزینه معیشت و وام اشتغال تا سقف 50 میلیون تومان با سود چهار درصد دریافت می‌کنند.

وی تصریح کرد : طرح غربالگری شنوایی با همکاری شبکه بهداشت با تعرفه دولتی جهت شناسایی نوزادان متولد شده انجام می شود که در ۶ ماهه اول ، ۲۴۰ نوزاد معاینه شده و یک مورد نوزاد کم شنوا شناسایی شده و‌ سمعک توسط بهزیستی بجستان با همکاری مرکز تامین و توسعه شهید خواجی شهرستان گناباد توزیع می شود.

ازقندی گفت :تعداد ۶ مورد تحویل سمعک داشتیم و ۷۰% سمعک جهت گروه سنی زیر ۱۰ سال و ۳۰% از ۱۰ سال به بالا و اولویت با دانش آموزان و نوزادان بوده و کمک هزینه تحصیلی جهت دانش آموزان کم شنوا و ناشنوا هر ساله در برنامه کاری ماست.

رییس اداره بهزیستی بجستان اظهار کرد : اداره بهزیستی بجستان طی تفاهم‌ نامه با شبکه بهداشت و ‌درمان و ضمن آموزش دو نیروی غربالگری در استان با هزینه بهزیستی در جهت تسهیل امر غربالگری شنوایی نوزادان و همچنین در اختیار گذاشتن اتاق ویژه این خدمات در محل شبکه بهداشت ، با هدف پیشگیری از آسیب‌های ناشنوایی در جامعه و‌ همچنین کاهش هزینه بالای درمان و کاشت حلزون در بزرگسالی به دنبال رفع این اختلال در نوزادان در 6 ماهه اول کودکی با کمترین هزینه و بیشترین میزان موفقیت بوده و هر روزه نوزدان با وجود غربالگر شنوایی در بجستان ارزیابی خواهند شد .

ازقندی در پایان گفت : اداره بهزیستی بجستان در آینده با ارائه طرح‌های خدماتی در زمینه غربالگری شنوایی و‌ پیشگیری از بسیاری از آسیب‌ها به طور مستقل ، در جهت رشد و شکوفایی شهرستان و کاهش هزینه رفت و آمد و رفع بسیاری از مشکلات ، در بجستان گام برداشته و در روز جهانی کودک مرکز غربالگری شنوایی بجستان رسما افتتاح خواهد شد.

بهزیستی مشکلات نوزاد کمک هزینه کاشت حلزون
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر