کد خبر: 815928 A

مدیرکل دامپزشکی یزد:

مدیر کل دامپزشکی استان یزد ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را توانمند دانست و گفت: مرغداران بیماری آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان را مخفی نکنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی اکبر حدادزاده این بیماری به طور ناگهانی در گله انتشار می‌‌یابد و در صورتی که از سوی مرغداران مخفی شود، باعث ایجاد خسارات اقتصادی فراوان می‌‌شود.

وی بیان کرد: با توجه به رسالت مهم دامپزشکی در حفظ بهداشت عمومی جامعه و سلامت شهروندان، ایجاد سد دفاعی در مقابل بیماری‌‌های مشترک و پیشگیری از شیوع بیماری‎ها، توسط دامپزشکی صورت می‌‌گیرد.

حدادزاده تصریح کرد: شرایط خاص استان یزد همچون وضعیت خشک و کویری و قرار گرفتن در چهارراه مواصلاتی که باعث افزایش میزان تبادلات در این استان می‌‌شود، از فاکتورهای مهم خطر در بروز بیماری‌‌های مشترک و افزایش حساسیت کار دامپزشکی یزد است.

وی افزود: در حال حاضر آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله بیماری‌‌های تأثیرگذار در حوزه اقتصادی و اجتماعی است که با ساماندهی واحدهای غیراستاندارد، تعیین تکلیف واحدهای غیرمجاز، کنترل طیور بومی و اطلاع رسانی به مرغداران در حال پیشگیری است اما نیل به این مهم با رعایت اصول بهداشتی توسط مرغداران میسر می‌‌شود.

وی با اشاره به نقش مهم امنیت زیستی و رعایت اصول بهداشتی در حفظ صنعت مرغداری، خواستار توجه جدی مرغداران به این مهم به منظور جلوگیری از صدمات بهداشتی و اقتصادی به جامعه شد.

مدیر کل دامپزشکی استان، آنفلوانزا را یک ویروس توانمند معرفی کرد که خود را با علائمی همچون بی حالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا، افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد و کاهش شدید مصرف دان نشان می‎دهد.

به گفته وی، این بیماری به طور ناگهانی در گله انتشار می‌‌یابد و باعث تلفات با روند افزایش در گله می‌‌شود و در صورتی که از سوی مرغداران مخفی شود، باعث انتشار در استان و ایجاد خسارات اقتصادی فراوان می‌‌شود.

 

پرندگان یزد آنفلوآنزا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر