کد خبر: 815636 A

حلی ساز خبر داد:

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر کشور اعلام کرد: خدمت‌رسانی به زائران پیاده اربعین حسینی ۹۸ با بیش از ۲۵۰۰ نفر انجام خواهد شد و ۱۶۰ تن دارو در قالب ۱۵ تریلی به عراق ارسال می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، محمدتقی حلی ساز رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت کشور در همایش هماهنگی نیروهای اعزامی از هلال احمر خراسان رضوی برای خدمت در اربعین حسینی امسال گفت: بیش از ۲۵۰۰ نفر در عملیات خدمت‌رسانی جمعیت هلال احمر ایران به زائران پیاده اربعین حسینی ۹۸ خدمت‌رسانی می‌کنند که از این تعداد ۱۷۲ نفر از خراسان رضوی هستند.

وی اظهار کرد: همانگونه که در حج امسال شاهد رشد ۳۰ درصدی تعداد زائران‌ بودیم، برای زوار اربعین حسینی نیز همانند تاسوعا و عاشورا، پیش‌بینی ما افزایش تعداد زائران است.

حلی ساز افزود: بیش از ۲۵۰۰ نفر در عملیات خدمت‌رسانی جمعیت هلال احمر ایران به زائران پیاده اربعین حسینی ۹۸ خدمت‌رسانی می‌کنند که از این تعداد ۱۷۲ نفر از خراسان رضوی هستند و هر نفر به‌مدت ۱۴ تا ۲۰ روز در عتبات خدمت‌رسانی می‌کند.

وی ادامه داد: امسال ۷ پایگاه در مسیر نجف به کربلا و ۳ پایگاه در مرز خسروی برای خدمت به زایران اضافه می‌شود و افزایش ۴۰ درصدی خدمات و نیروهای امدادی را داشته‌ایم و برای اولین بار دو پایگاه به‌صورت استانی و توسط جمعیت هلال احمر خراسان رضوی مدیریت می‌شود که در درمانگاه نبا در شهر نجف اشرف و در عمود ۱۰۹۲ در ۱۵ کیلومتری مسیر نجف اشرف به کربلای معلی قرار دارد.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت کشور با بیان اینکه امدادگران استان‌ها به‌صورت مستقیم از استان خودشان به عراق اعزام می‌شوند و همچون سال‌های قبل نیازی به حضور نیروها در تهران نیست، خاطرنشان کرد: در این عملیات ۱۶۰ تن دارو در قالب ۱۵ تریلی به عراق ارسال می‌شود و اعزام‌های خادمان زائران اربعین از امروز آغاز می‌شود و تا سوم آبان ماه ادامه می‌یابد.

به گفته رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت کشور، مراکز درمانی هلال احمر، مجهز بوده و در ایام اربعین به‌صورت شبانه‌روزی فعال می‌شوند و برای بیماران خاص ۴۰ آمبولانس و ۱۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس پیش‌بینی شده تا در صورت نیاز بیماران را سریع به ایران بازگردانند.

وی افزود: در حج ۹۸ در مجموع ۷۶۰ هزار خدمت شامل اکو، ویزیت، بستری، سونوگرافی و غیره ارائه شد و نسبت به سال گذشته افزایش رضایت‌مندی را بدون حتی یک مورد اعتراض داشتیم و ۴ مرکز در مکه، ۵ مرکز در مدینه و ۳ بیمارستان در مکه، مدینه و منا در اختیار کاروان‌های ایرانی بود.

حلی‌ساز از به‌کارگیری تعداد ۴۰ نفر از منتخبان جوان جمعیت هلال احمر از سازمان جوانان برای ارائه خدمات اولیه درمانی در مناطق پرازدحام و مسیرهای حرکت زائران در اربعین امسال خبر داد.

در این همایش همچنین سید مجتبی احمدی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان رضوی، خاطر نشان کرد: امسال ۹۶ نفر از طرف جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در درمانگاه نبا شهر نجف اشرف و ۵۹ نفر نیز در عمود ۱۰۹۲ در مسیر نجف اشرف به کربلای معلی به همراه یک دستگاه آمبولانس، یک تریلی امدادی و ۱۵ نفر نیروی امدادگر در عملیات امدادی اربعین حسینی به زائران پیاده حسینی خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با اشاره به ماموریت ویژه جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در دهه آخر ماه صفر، بیان کرد: در مرحله بعد و در ایام دهه شفاعت ۱۳۰۰ نفر در ۶ محور مواصلاتی به مشهد به بیش از ۳۵۰ هزار زائر پیاده رضوی و در بیش از ۱۲۰ پایگاه امدادی با مشارکت ۲۳ استان کشور در قالب طرح همسفران خورشید به زائران پیاده امام رضا(ع) خدمت‌رسانی می‌کنند

همچنین جواد شاد، مدیرکل حج و زیارت خراسان رضوی، در قسمتی از این همایش گفت: عاشورا به سبب احیای ارزش‌های نبوی و علوی بود و اربعین پاسداری و زنده‌نگه‌داشتن این ارزش‌ها است و به‌حمدلله شور و دلدادگی حسینی در راهپیمایی عظیم و میلیونی اربعین حسینی که جمع قابل توجهی از آنان زوار ایرانی و خراسانی هستند به‌خوبی دیده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه زوار اربعین به تمامی لحاظ و شرایط بسیار متفاوت‌‌تر از زوار حج هستند، افزود: در اربعین امسال باتوجه به حذف و برداشته‌شدن ویزا، حضور بیش از ۳ میلیون نفر از ایران در کربلای معلی پیش‌بینی شده و تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۹۰ هزار نفر از خراسان رضوی هستند.

وی با اشاره به خدمات جمعیت هلال احمر در عملیات اربعین حسینی اظهار کرد: در این راهپیمایی عظیم و میلیونی امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر که همراهی این کاروان را دارند کاری زینبی انجام می‌دهند و این توفیق نصیب و روزی هر فردی نمی‌شود.

خدمت رسانی دارو عراق هلال احمر مرکز پزشکی حج و زیارت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر