کد خبر: 814215 A

فرماندار بردسکن :

فرماندار بردسکن گفت: اجرای دستورالعمل و آیین نامه های نظام مهندسی در ساخت و سازها نیاز به فرهنگ سازی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا ،مجتبی شاکری در نشست با رئیس و اعضای نظام مهندسی ساختمان شهرستان بردسکن گفت: هنوز جایگاه و اهمیت نظام مهندسی ساختمان در ساخت و سازهای اصولی و مهندسی برای مردم  به خوبی تبیین نشده است که نیاز به فرهنگ سازی دارد.

وی بیان کرد: مسکن محل آرامش خانواده‌ها است و امضای یک مهندس ناظر هویت یک ساختمان محسوب می شود که مسئولیت سنگینی را به وجود می آورد .

وی با بیان اینکه زلزله های متعددی با ریشترهای متخلف در منطقه ترشیز رخ داده است که این رسالت نظام مهندسی را در مقاوم سازی اماکن و نظارت ها سنگین تر می کند،تاکید کرد:عدم رعایت استاندارد های لازم در ساخت و سازهای اداری و غیر اداری می تواند پیامدهای بسیار سنگین و دردناکی را به وجود آورد.

شاکری همچنین در ادامه افزود: مردم باید بدانند که تاکید یک مهندس ناظر برای استحکام بنا و رعایت مقررات ساخت و ساز اصولی به نفع خود آن ها است و این نیاز به یک فرهنگ سازی و حضور و مشارکت و ارتباط جدی تر مهندسان نظام مهندسی با مردم دارد.

فرماندار بردسکن گفت:  مردم هنوز این احساس را دارند که نظام مهندسی در امر ساخت و سازها در مقابل آنها قرار گرفته است درصورتی که استحکام بخشی یک بنا براساس اصول نظام مهندسی ، برحفظ جان انسان ها در مواقع حوادث غیر مترقبه تاثیر بسزایی دارد.

وی انجام کار علمی و اصولی را در همه حوزه ها مورد تاکید قرار داد و گفت:اجرای هرگونه پروژه عمرانی در حوزه ادارات باید دارای پیوست علمی و فرهنگی باشد.

وی از ناظرین نظام مهندسی خواست بر کیفیت اجرا  و استفاده از مصالح ساختمانی استاندارد و معماری اسلامی در بحث ساخت و سازها توجه جدی داشته باشند و آیین نامه ها و دستورالعمل ها در حوزه ساخت و سازهای اصولی و مهندسی را طوری اجرا کنند که به مردم  فشار وارد نشود.

وی با اشاره به جایگاه و نقش مهم نظام مهندسی در مدیریت و نظارت بر ساخت و ساز های استاندارد و ایمن اظهار داشت: نظام مهندسی از طریق اعمال نظارت جامع و دقیق بر رعایت استانداردسازی و مقاوم سازی منازل مسکونی نقش مهم و حیاتی در این رابطه بر عهده دارد.

فرماندار بردسکن بر رعایت الگوی معماری اسلامی ایرانی در ساخت و سازها اشاره کرد وگفت: ایران اسلامی در عرصه معماری و شهرسازی، غنی و برخوردار از قابلیت های بالایی است که باید از این توانمندی ارزشمند به نحو شایسته بهره برد.

دراین نشست حسن آردم رئیس نظام مهندسی ساختمان بردسکن گزارشی از وضعیت ساخت و سازها براساس اصول نظام مهندسی در شهرستان ارائه داد و ضمن تشکر از همراهی های اعضای شورای اسلامی و شهردار بردسکن خواستار فعال شدن پلیس ساختمان شد.

آیین نامه استاندارد زلزله فرهنگ سازی معماری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر