کد خبر: 814186 A

معاون استاندار:

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: حدود ۵۵ درصد از کل صادرات سالانه ایران به ترکمنستان متعلق به خراسان رضوی است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علی رسولیان با بیان این مطلب اظهار کرد: کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکمنستان به زودی در عشق آباد برگزار می‌شود و به دلیل نقش مهمی که خراسان رضوی در تجارت با آن کشور دارد قرار بر حضور پررنگ و جدی مسئولان استان در این کمیسیون است.

وی ادامه داد: خراسان رضوی ۵۰۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکمنستان دارد؛  آن جمهوری جزو کشورهای هدف صادراتی این استان بوده و حدود ۵۵ درصد از کل صادرات سالانه ایران به ترکمنستان متعلق به خراسان رضوی است و سال گذشته از کل ۴۰۵ میلیون دلار صادرات کالایی که از ایران به کشور ترکمنستان انجام شد ۲۲۴ میلیون دلار متعلق به خراسان رضوی بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: توسعه روابط اقتصادی با ترکمنستان به منظور حضور موثر نمایندگان خراسان رضوی شب گذشته در نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با حضور مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان در مشهد بررسی شد.

وی افزود: پیشنهادهای کمیته مشترک خراسان رضوی و استان آخال جمهوری ترکمنستان نیز در این نشست با حضور مسئولان دستگاههای اجرایی مطرح شد. امیدواریم این پیشنهادات در تفاهم نامه ای که در انتهای نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان به امضا می رسد لحاظ شود.

رسولیان ادامه داد: کل مرز خراسان رضوی با ترکمنستان مربوط به استان آخال است که پایتخت ترکمنستان یعنی عشق آباد نیز مرکز همین استان کشور همسایه به شمار می رود.

وی گفت: یکی از پیشنهادات خراسان رضوی در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان توسعه عملکرد بازارچه مرزی در مرز بین دو کشور و رفع محدودیت ها در این بازارچه به منظور تسهیل در مبادلات کالا است.  

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی کاهش هزینه ترانزیت کالاهای ایرانی از سوی کشور ترکمنستان را از دیگر پیشنهادات برای بررسی در کمیسیون مشترک ذکر و بیان کرد: هم اینک هزینه ترانزیت کالا برای کامیون های ترانزیتی به سمت ترکمنستان حدود ۱.۵ دلار در هر کیلومتر می باشد که درخواست ما حذف این مبلغ است.  

وی افزود: راه اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و ترکمنستان در عشق آباد هم جزو پیشنهادات ما به کمیسیون مشترک است تا  از این طریق پایگاه تجاری در کشور ترکمنستان برای خراسان رضوی شود.

رسولیان ادامه داد: اتخاذ تعرفه های ترجیحی برای یک سری از کالاهای وارداتی از کشور ترکمنستان و بررسی محدودیت ها در ترانس شیپمنت حمل و نقل ریلی بین دو کشور از جمله پیشنهادات خراسان رضوی در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان خواهد بود.

وی همکاری های دانشگاهی بین ترکمنستان و خراسان رضوی و توسعه روابط گردشگری بویژه گردشگری سلامت را از مواردی برشمرد که از سوی نمایندگان این استان در کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان مطرح خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی  استانداری خراسان رضوی گفت: پیرو نمایشگاهی که اخیرا ترکمنستان با محوریت استان آخال در مشهد برگزار کرد نمایندگان خراسان رضوی برگزاری نمایشگاه مشترک را در فواصل زمانی مشخصی در مشهد طی نشست کمیسیون مشترک ایران و ترکمنستان پیشنهاد خواهند داد.

ایران تجارت ترکمنستان خراسان رضوی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر