کد خبر: 812088 A

در راستای ثبت در میراث جهانی یونسکو؛

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: ثبت آرامگاه فردوسی و شهر تاریخی توس در فهرست میراث جهانی یونسکو با انجام چند اقدام نهایی شده است که از آن جمله می‌توان به خاتمه دادن به فعالیت ۴۰۰ هکتار معدن غیر مجاز در این منطقه اشاره کرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، احسان زهره وندی در نشست با اعضای انجمن‌های میراث فرهنگی توس و مدیر انجمن های میراث فرهنگی خراسان رضوی که در آرامگاه فردوسی برگزار شد با اعلام این خبر افزود: احیای برج و باروی شهر تاریخی توس هم از دیگر اقداماتی است که از سال گذشته آغاز شده و پس از عملیات پی کاوی برج و بارو ، عملیات احیا و مرمت در حال اجراست.

وی با قدردانی از پویش مردمی "تا ثبت جهانی توس" ادامه داد: امید است اقدامات مثبت سازمان های مردم نهاد در راستای کمک به ثبت توس در فهرست میراث جهانی از جمله پاکسازی محوطه تاریخی توس به سرانجام برسد.

وی گفت: همگرایی خوبی بین دستگاه های مختلف دولتی و  دست اندرکاران و تاثیرگذاران در توس ایجاد شده که نتیجه یکی از این همکاری ها با شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد ساماندهی جلوی آرامگاه فردوسی است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس افزود: ارزش های تاریخی و فرهنگی زیادی در توس نهفته است که باید در مرحله نخست به مردم ایران و سپس منطقه آسیا و جهان معرفی شود.

شهر تاریخی توس در ۳۵ کیلومتری مشهد مقدس قرار دارد که در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با مجموعه ارگ و برج و بارو با شماره ۱۷۵۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌است.

ایران جهان زهره معدن یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر