کد خبر: 811233 A

خدابنده مطرح کرد؛

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: در سال تحصیلی جدید، ۹۰ هزار همکار فرهنگی و یک میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در ۹ هزار مدرسه و ۵۳ هزار کلاس درس فعالیت آموزشی و پرورشی خود را شروع می‌کنند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، قاسمعلی خدابنده در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بیشترین افزایش جمعیت دانش آموزی در حاشیه شهر مشهد، شهر جدید گلبهار و در حاشیه شهرهای بزرگ مانند سبزوار، نیشابور و تربت حیدریه بوده است.

وی اظهار داشت: از نظر رشد جمعیت دانش آموزی در مشهد نیز منطقه تبادکان با حدود ۹ هزار دانش آموز، ناحیه هفت با ۷۵۰۰ و ناحیه یک با حدود هفت هزار دانش آموز جدید به ترتیب بیشترین افزایش شمار دانش آموزان را داشته اند.

وی در باره پیش بینی فضاهای آموزشی برای دانش آموزان جدید نیز گفت: بخشی از این دانش آموزان به کلاس های موجود می روند و بخشی نیز که حدود ۲۰ درصد هستند نیاز به کلاس جدید دارند که با توجه به نبود امکان برای افزایش تعداد کلاس ها در برخی مدارس از کانکس برای حل این مشکل استفاده خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی افزود: برای این منظور ۲۰ کانکس به عنوان کلاس درس در مناطق حاشیه شهر، روستای رضویه، تبادکان و مدارس عشایری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه این استان برای سال تحصیلی جدید با کمبود ۱۶ هزار معلم مواجه‌ است اظهار داشت: تعدادی از این کمبود از طریق جذب نیروهای حق‌ التدریس، نهضت سوادآموزی و مراکز پیش دبستانی جبران خواهد شد. 

وی گفت: یکهزار و دویست شکایت در روند ثبت نام مدارس استان دریافت و رسیدگی شد که این تعداد معادل یک دهم درصد شمار جمعیت دانش آموزان استان است و ۳۷ شکایت نیز از مدارس غیر دولتی استان دریافت و مورد رسیدگی قرار گرفت.

خدابنده در خصوص بدهی آموزش و پرورش نیز گفت: بخشی از این بدهی‌ها، مربوط به نیروهای حق التدریس، بخشی مربوط به پاداش پایان خدمت و بخشی دیگر مربوط به نیروهای خرید خدمات و سایر بدهی هاست که در مجموع به ۱۵۰۰ میلیارد ریال می رسد.

وی در زمینه رتبه‌ بندی معلمان هم گفت: این امر پروسه‌ زمان‌ بر و نیازمند ۱۹۰ هزار میلیارد ریال اعتبار است که باید هر ۶ ماه یکبار از نیروها، آزمون کتبی و شفاهی گرفته شود و وزارت آموزش و پرورش تدابیری برای تأمین بودجه و اجرایی کردن آن اندیشیده است.

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان رضوی در باره لباس‌ فرم مدارس نیز اظهار داشت: با توجه به شرایط متفاوت معیشتی مردم، بر لباس‌ های فرم مدارس نظارت داریم و این لباس را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار متقاضیان قرار می‌ دهیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی از افتتاح ۲۹۲ پروژه آموزشی و ورزشی در شروع سال تحصیلی جدید خبرداد و یادآور شد: این پروژه‌ها به صورت ویدئو کنفرانس شامل ۲۹۲ مدرسه و یک هزار و 204 کلاس درس افتتاح می‌شود و در  زمینه افتتاح پروژه‌های جدید خراسان رضوی از رتبه نخست کشور برخوردار است و در ۲۵ مهرماه با حضور وزیر آموزش‌و‌پرورش در خراسان رضوی از چند سالن و فضای فرهنگی و ورزشی بهره‌برداری می‌شود.

خدابنده افزود: در حوزه سامان‌دهی نیروی انسانی، خراسان رضوی یک استان پیر است به طوری که در سال جاری 4هزار و 200 تن بازنشسته شده‌اند و ما با کمبود ۱۶ هزار نیروی انسانی مواجه هستیم.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای جبران کمبود نیروی انسانی تصریح کرد: یکی از راه‌های جبران این کمبود جذب نیروهای حق‌التدریس، پیش‌دبستانی، نهضت سواد‌آموزی و سرباز معلم است.

وی ادامه داد: طبق محاسبات 3 هزار کمبود نیرو از این منابع تامین می‌شود و سه هزار و ۲۵۰ نفر از نیروهای خرید آموزشی به کارگرفته می‌شوند، ۳۵۰ سرباز معلم نیز از سال گذشته و سال جاری جذب می‌شوند.

خدابنده اضافه کرد: ۸۷۰ نیروی جدیدالورود از طریق ماده ۲۸ و ۴۵۰ نیرو هم از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان برای جبران این کمبود به کار گرفته شده‌اند، با تمام این احوال باز هم قریب به ۹ هزار کسری نیرو داریم که از طریق دعوت به کار مجدد نیروهای بازنشسته و شاغلین به صورت حق‌التدریس در صدد جبران کمبود نیرو هستیم.

دانش آموز مدرسه نیروی انسانی سال تحصیلی آموزش و پرورش خراسان رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر