کد خبر: 811046 A

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان خبرداد:

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان از صادرات ۳۰ درصدی پسته کشور از این شهرستان خبرداد.

به گزارش ایلنا، حسین رضایی اظهار داشت: ۳۰ درصد صادرات پسته کشور از رفسنجان است و این شهرستان قطب پسته ایران بوده و تا سال‌های گذشته قطب پسته دنیا نیز بود و سال آینده حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار تن پسته داریم که رتبه اول تولید پسته کشور را خواهیم داشت.

وی افزود: برداشت پسته امسال از اول مهر با نوع فندقی آغاز و از ۱۰ مهرماه احمدآقایی برداشت می‌شود و از ۱۰ مهر به بعد ارقام اکبری و کله‌قوچی وارد ترمینال‌های پسته می‌شوند و با توجه به اینکه امکان دارد از ۱۵ مهرماه شاهد بارندگی باشیم پسته‌داران حتما فکری برای خشک‌کن داشته باشند که برای خشک کردن محصول دچار مشکل نشوند.

رضایی با بیان اینکه پسته محصولی است که دارای زکات نیست اما زکات مستحبی به آن تعلق می‌گیرد، عنوان داشت: توصیه می‌کنیم در جواب افرادی که به عنوان کمک به درب ترمینال‌ها و ضبط‌های پسته مراجعه می‌کنند به میزان پسته‌ای که می‌خواهند کمک کنند وجه نقد داده شود چرا که پسته‌ای که این افراد داده می‌شود به صورت ناسالم خشک شده و به فروش می‌رسد که ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.
 
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان به تفکیک مناطق و با توجه به سطح زیر کشت، نوق را با شش هزار و ۱۷۴ تن پسته دارای بیشترین محصول، بخش فردوس با دو هزار و ۲۳۸ تن، اسماعیل‌آباد با دو هزار و ۹۳۸ تن محصول  و کشکوئیه را به دلیل وجود بیشترین رقم کله‌قوچی دارای کمتری محصول با دو هزار و ۲۱۷ تن و کبوترخان را دارای سه هزار و ۳۰۰ تن محصول عنوان کرد و گفت: حومه شرقی و غربی شهر هفت هزار و ۹۰۰ تن محصول دارد.
 
رضایی همچنین با بیان اینکه پسته نیاز سرمایی دارد که امیدواریم این نیاز به خوبی برآورده شود، گفت: کشاورزان پس از برداشت پسته برای تقویت درخت محلول‌پاشی کنند و کودهای ازته را استفاده کنند امسال سال سرنوشت‌ساز پسته رفسنجان بوده و باید هزینه کنیم.
 
وی افزود: هر هکتار ۱۵ میلیون تومان هزینه کوددهی دارد که با احتساب آب و سایر هزینه‌ها هر هکتار ۴۹ میلیون تومان هزینه در بر دارد بنابراین باید تولید را بالا ببریم که هزینه‌ها را پوشش دهد.
 
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان به برخی روش‌های پیشگیری از خسارت گرما شامل پاشیدن ترکیبات سفیدکننده که نور را منعکس می‌کنند و استفاده از سایه بان‌ها اشاره و اضافه کرد: بخشی از پودر سنگ استفاده شد که نتیجه خیلی خوبی داد همچنین سایه‌بان هم سه تا چهار سال طول عمر دارد اما هزینه اصلی پایه‌های آن است که دولت هم قرار است حمایت کند.

ایران پوشش جهاد کشاورزی دولت طول عمر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر