کد خبر: 810449 A

مدیر مدرسه استثنایی جامی در تایباد گفت: 48 دانش‌آموز استثنایی دختر و پسر در پایه ابتدایی در شهر تایباد در این آموزشگاه تحصیل می‌کنند که شامل نابینایان، ناشنوایان، معلولان ذهنی، معلولان جسمی و حرکتی و... هستند.

حمید فاروغی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در تایباد، با توجه به فعالیت هفت معلم در گروه کم توان و یک نفر در گروه ناشنوایان در این مرکز اظهار کرد: طبق مصوبات دولت در مدارس استثنایی باید علاوه بر وجود آموزگار استثنایی از افراد با تخصص‌های مشاور، گفتار درمانی ، مربی بهداشت، کار درمان، مربی پرورشی و... به صورت تیم ویژه کلینیکی استفاده شود اما به دلیل عدم اعتبارات کافی اکنون این مرکز از متخصص کاردرمان محروم است و خانواده‌ها مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا برای این مشکل هستند.

وی با اشاره به وضعیت مالی پایین خانواده‌ها در این مرکز افزود: مشکلات این واحد آموزشی مانند کمبود کیت‌های آموزشی، هزینه‌های بالای دارو، نداشتن رمپ، سرویس‌های بهداشتی نامناسب از قدیم همچنان باقی مانده و نیازمند توجه ویژه خیران و نیکوکاران است.

فاروغی مطرح کرد: یکی از مشکلات اساسی خانواده‌های دانش‌آموزان دختر استثنایی در این شهرستان عدم وجود دبیرستان دخترانه است و همین امر سبب ترک تحصیل بیشتر دختران شده، دانش‌آموزان پس از اتمام دوره ابتدایی برای ادامه تحصیل مجبور به ترک شهرستان شده و باید در مشهد یا شهرستان‌های اطراف درس خود را دنبال کنند.

وی ادامه داد: این کار عواملی مانند هزینه‌های خوابگاه، ایاب و ذهاب را دربر دارد علاوه بر این به دلیل دل نگرانی خانواده‌ها دوری از آنان و به وجود آمدن شرایط ناامن محیطی برای دختران نوجوان کار را مشکل کرده که ترجیحا منجر به ترک تحصیل این گروه می‌شود.

سالانه حدود 2 الی چهار نفر از این مرکز فارغ التحصیل شده و به مقاطع بالاتر راه پیدا می‌کنند.

دانش آموز مدرسه معلولان نابینایان معلولان ذهنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر