کد خبر: 809538 A

ایلنا گزارش می‌دهد؛

کارگران فضای سبز شهر آبیک از پیمانکار سابق فضای سبز این شهر طلب‌کارند. به تازگی نیز اداره فضای سبز این شهر به پیمانکار جدید واگذار شده در حالی که پیمانکار قبلی هنوز حساب خود را با کارگران تسویه نکرده‌ است.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، شهر آبیک با جمعیتی حدود 60 هزار نفر از نظر فضای سبز به شدت فقیر است و مردم برای تفریح و اوقات فراغت به شهرهای مجاور که از شهرستان‌های استان البرز است، مراجعه می‌کنند.

 البته شهروندانی هم هستند که در ایام تعطیل در میدان مادر شهر آبیک اوقات خود را به همراه خانواده سپری می‌کنند.

بوستان شهید رجایی و پارک‌های محله‌ای مختلف از دیگر فضاهای سبز شهر آبیک محسوب می‌شود و مردم هم ناچارند چند ساعتی از وقت خود را در این فضاها سپری کنند.

ناگفته نماند اگر کارگران فضای سبز نباشند همین فضاهای سبزی هم که آبیک دارد، خشک خواهد شد و دیگر مردم رنگ درخت و سبزه را نخواهند دید.

پیمانکار از شهرداری طلب دارد

یکی از کارگران که مشغول کار در یکی از فضاهای سبز شهر آبیک بود و خود را عیسی معرفی می‌کند، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین می‌گوید: 10 سال بیشتر در زمینه فضای سبز کار کرده‌ام اما بیش از هشت سال سابقه دارم زیرا هر چند یکبار اخراج‌مان می‌کنند  و دوباره از ما دعوت به کار می‌شویم.

وی می‌ا‌فزاید: از طلب‌هایمان نیز که چیزی نگوییم بهتر است، هیچوقت سر موقع حقوق‌مان را پرداخت نمی‌کنند.سه ماه بعد عید امسال500 هزار تومان به عنوان عیدی از سوی پیمانکار قبلی پرداخت شده و مابقی طلب را قرار است تا آخر ماه واریز کنند که هنوز خبری نشده اما بیمه‌ام را کامل پرداخت کرده‌اند.

این کارگر فضای سبز ادامه می‌دهد: پیمانکار سابق بیان کرده که علت نپرداختن طلب کارگران فضای سبز، طلبی است که از شهرداری آبیک دارد و باید از سوی شهرداری پرداخت شود تا بتواند طلب کارگران را بپردازد.

می‌ترسم  اخراج  شوم

علی کارگر میانسال فضای سبز شهر آبیک که در میدان مادر این شهر کار می‌کند در گفت‌وگو با ایلنا اظهار می‌کند: برای طلب خود که بین 200 تا 300 هزار تومان است 10 بار با پیمانکار قبلی فضای سبز تماس گرفتم اما در پاسخ گفت شهرداری با وی حساب نکرده است و هر زمان پول پرداخت شود طلب کارگران را هم پرداخت می‌کند.می ترسم پیگیر شوم اخراجم کنند.

وی می‌افزاید: شاید طلب بنده پول زیادی نباشد ولی واقعا نیاز دارم و حتی برای ادا کردن نذری در دهه محرم پول قرض گرفتم؛  پیمانکار باید تسویه کند زیرا دو ماه  است  فضای سبز به پیمانکار جدید واگذار شده است.

این کارگر فضای سبز مطرح می‌کند: حدود 60 سال دارم اما اگر میزان بیمه‌ام را جمع‌آوری کنم پنج سال هم نمی‌شود؛ زمانی هم که در فضای سبز مشغول نباشم به عنوان کارگر ساختمانی دنبال روزی می‌روم این در حالی است که ساختمان‌سازی هم اصلا صورت نمی‌گیرد و بازار آن هم راکد است.

پیمانکاری که به وعده خود عمل نمی‌کند

اسماعیل از کارگران فضای سبز در یکی از پارک‌های محلی است که معوقه عیدی و حق سنوات چهار ماهه از پیمانکار سابق دارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین اذعان می‌کند: در مدت یک سالی که با پیمانکار سابق فضای سبز کار کرده‌ام، فقط 6 میلیون ریال عیدی دریافت کرده‌ام و 15 میلیون ریال طلب دارم این در حالی است که ماهانه بین 10 تا 20 روز بیمه واریز شده است.

این کارگر می‌افزاید: برای دریافت طلبم، پیمانکار سابق روزهایی را تعیین می‌کند اما سر قرار و وعده خود حاضر نمی‌شود.

وی این را هم گفت که برای دریافت طلب به شهرداری آبیک مراجعه کرده‌ اما کسی به حرف وی و همکارانش گوش نداده است.

حقوق کارگران ضایع نمی‌شود

حسین امینی سخنگوی شورای شهر آبیک در گفت وگو با خبرنگار ایلنا در قزوین  تصریح می‌کند: صورت وضعیت قطعی پیمانکار سابق فضای سبز در شهرداری آبیک در حال بررسی است. پیمانکار قبلی سپرده‌ای هم نزد شهرداری دارد بنابراین کارگران شهرداری نگران حق و حقوق خود نباشند.

وی می‌افزاید: تسویه حساب شهرداری آبیک با پیمانکار سابق فضای سبز باقی مانده و اگر حق کارگران پرداخت نشود، از حساب پیمانکار کسر شده و به حساب کارگران واریز می‌شود.

این عضو شورای شهر آبیک ادامه می‌دهد: مدت زمان قرارداد پیمانکار سابق فضای سبز به اتمام رسیده و موضوع تسویه حساب با وی در دست پیگیری است و حق و حقوق کارگران هم ضایع نمی‌شود گرچه ممکن است زمان‌بر باشد اما پروسه‌ای دارد که باید طی شود.

قرارداد پیمانکار با کارگران فضای سبز حجمی منعقد می‌شود و هیچکدام از نیروهای قراردادی و پیمانی و غیره نیستند و همواره از نداشتن امنیت شغلی در نگرانی و استرس به سر می‌برند که می‌طلبد توجه ویژه‌ای به این قشر زحمتکش و بی‌ادعا شود که با کم، می‌سازند و می‌سوزند.

 

خبرنگار: هاجر عبدالهی

پول حقوق شهرداری فضای سبز محرم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر