کد خبر: 808460 A

همزمان با عاشورای حسینی برپا شد؛

بزرگترین تعزیه خوانی کشور امروز همزمان با عاشورای حسینی در روستای فدیشه نیشابور برگزار شد.

به‌گزارش ایلنا، مسئول برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی روستای فدیشه‌نیشابور گفت: بزرگترین مراسم تعزیه‌خوانی کشور با قدمتی 400 ساله همزمان با عاشورای حسینی، در روستای فدیشه بخش میانجلگه شهرستان نیشابور طبق سنت هر ساله برگزار شد.

اخباری افزود: این مراسم به عنوان بزرگترین اجتماع عزاداران سیدالشهدا بعد از حرم رضوی در شمال شرق کشور با حضور بیش از 70 هزار عزادار سیدالشهدا از نخستین ساعت‌های برآمدن آفتاب صبح روز عاشورا آغاز شده و هیات‌های سوگوار و سیاه پوش در غم شهادت مظلومانه مولای عشق امام حسین(ع) تا غروب آفتاب با زنجیرزنی و سینه زنی به عزاداری می‌پردازند.

وی گفت: در این مراسم تعزیه خوانی بیش از 5 گروه تعزیه خوانی برتر کشور در قالب 60 تعزیه خوان، واقعه عاشورا را به نمایش می گذارند.

این خادم اهل بیت(ع) افزود: مراسم عزاداری با سنت تاریخی علم گردانی آغاز شد و اهالی روستاها با بیرون آوردن "علم ها" که نمادی از "سرو" به نشانه آزادگی سالار شهیدان می‌دانند از تکایا و هیات‌ها آنها را بر روی دستان خود حمل می‌کنند، افزون بر این همه منازل روستایی که بر سر در آنها پرچم سیاه برافراشته محفل سوگواری سالار دشت نینوا شده است و مهمان‌های امام حسین(ع) را پذیرا شده اند.

تعزیه روستای فدیشه- خراسان رضوی

اخباری با بیان اینکه همه هزینه های این مراسم را اهالی روستا تامین می کنند، گفت: برای پذیرایی از عزاداران شرکت کننده در این مراسم، بیش از 80 دیگ حلیم برای پذیرایی صبحانه و نهار عزاداران تهیه و طبخ شده است.

بنا به تصویب شورای سیاست گذاری ثبت کشور، آیین مذهبی "علم گردانی" در روستا‌های شهرستان نیشابور ثبت ملی شده است.

علم گردانی به عنوان آیینی سنتی، مذهبی و از نماد‌های فرهنگ سوگواری است که هر سال عزاداران و ارادتمندان به امام سوم شیعیان حسین بن علی(ع) در روستا‌های نیشابور و به طور خاص با حضور حدود 40 هیات مذهبی در "فدیشه" برگزار می‌شود.

امام حسین اهل بیت حرم رضوی عزاداری سیاست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر