کد خبر: 808170 A

شریعتی مقدم خبر داد:

رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد از ثبت نشان جغرافیایی زعفران خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا از مشهد، علی شریعتی مقدم در نشست اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی این شهر گفت: خراسان رضوی دارای ظرفیت‌های ارزشمند در بخش کشاورزی است و می‌توانیم به مدد همگرایی بیشتر، پایه‌گذار تحولات مثبت در این خطه باشیم. 

شریعتی مقدم با اشاره به اهمیت تشکل‌گرایی در بخش کشاورزی افزود: گام‌های مثبتی در اتاق ایران برداشته شده تا حضور و عضویت فعالان بخش کشاورزی در پارلمان بخش خصوصی تسهیل شود که این روند باعث تسریع توسعه این حوزه می‌شود.

وی اظهار داشت: برای پیوند بخش کشاورزی با حوزه‌های بازرگانی و تجارت خارجی برنامه ها و پیشنهادهایی داریم و علاقه‌مند هستیم گام‌های مهم و نوآورانه از استان خراسان رضوی برداشته شود.

وی گفت: بخش کشاورزی ما شناسه و هویت مشخص ندارد و شبکه توزیع محصولات ما نیز با مشکلاتی روبه رو است که این عوامل ضایعات بخش کشاورزی را افزایش داده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی مشهد افزود: فعالان حوزه زعفران آماده اند در بخش معرفی این محصول آنچه میسر است را به انجام برسانند، هرچند این اقدامات با هزینه های شخصی انجام گیرد. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد نیز در این نشست نسبت به تشدید بحران آب و تبعات آن بر بخش کشاورزی هشدار داد و گفت: در این راستا مدیریت سطح کشت باید به صورت جدی بررسی و برای آن برنامه ریزی صحیح انجام گیرد.

محمود امتی با بیان اینکه اگر کشت محصولی مقرون به صرفه نیست باید از تولید آن صرف نظر شود، افزود: امسال شاهد کشت محصولات آب‌ بر همچون خربزه و هندوانه در استان بودیم که با بهای اندک از تولید کننده خریداری شد و با رقم بالاتر به دست مصرف کننده رسید و در این میان سود بسیار نصیب دلالان و واسطه ها شد، این در حالی است که اگر برنامه ریزی صحیح انجام می گرفت، امکان واردات این محصولات از کشور افغانستان وجود داشت.

وی اظهار داشت: نقیصه دیگری که در این بخش وجود دارد، متوجه مناطق مستعد کشاورزی است، اینکه کدام منطقه دارای بازده برای کشت و کار است و تولید چه محصولی در آن با توفیق بیشتری روبروست باید مورد نظر قرار گیرد و به نظر می رسد باید مدیریت ملی و کلان در این زمینه وجود داشته باشد تا برنامه های خود را به سطح مناطق منتقل کند.

امتی به ظرفیت رو به رشد پسته در این استان اشاره و پیش بینی کرد خراسان رضوی در آینده نزدیک رتبه اول تولید پسته کشور را کسب کند.

وی گفت: در این راستا باید بانک اطلاعاتی فعالان این عرصه تشکیل شود تا بستر هدایت سرمایه ها به اتکای این اطلاعات ممکن گردد.

اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی تجارت زعفران کشاورزی مشهد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر